Ruch powrotny wzmacniany przez dywergencję pozytywną w układzie kurs - RSI
Środowa sesja miała wyraźnie byczy przebieg. Notowania wrześniowej serii kontraktów terminowych na WIG20 rozpoczęły sesję na plusie z poziomu 2 732 pkt.
Zaraz po otwarciu ustanowiono dzienne minimum na 2 728 pkt, po czym kurs terminowy zaczął wyraźnie zyskiwać. Przed godz. 12 popyt ustanowił lokalne maksimum kursu na 2 752 pkt, a kolejne cztery godziny handlu mijały pod znakiem korekty, która zniosła całą przedpołudniową zwyżkę. O godz. 16 podaż zaatakowała poranne minima, ale kupujący zdecydowanie obronili wsparcie i do końca dnia FW20U11 szybko zyskiwały. Przed zakończeniem notowań popyt ustanowił nowe dzienne maksimum kursu na 2 756 pkt, a na końcowym fixingu kurs kontraktów przyjął wartość 2 751 pkt (+0,81%). Dzienny wolumen obrotu wyniósł 36,5 tys. sztuk i był o około 40% niższy niż na sesji wtorkowej. Liczba otwartych pozycji przez większą część dnia była dodatnio skorelowana ze zmianami kursu, co świadczyło o sprawowaniu kontroli nad rynkiem przez stronę popytową. Jednak w trakcie ostatnich 60 minut handlu LOP mocno traciła przy zwyżkującym kursie, co podważa jakość zwyżki.
W trakcie wczorajszego dnia na wykresie świecowym FW20U11 pokazał się drugi z rzędu biały korpus, którego górne ograniczenie zatrzymało się pod przełamaną uprzednio długoterminową linią trendu wzrostowego. Dopóki poziom 2 760 pkt nie zostanie pokonany w cenach zamknięcia, to balansowanie kursu poniżej tej wartości oznaczać będzie ruch powrotny do przełamanej linii, a to oznacza potwierdzenie przełamania trendu wzrostowego i skutkować powinno spadkami. Pierwszym poziomem docelowym wynikającym z realizacji zasięgu formacji flagi są okolice 2 660 pkt. Argumentem kupujących jest utworzona wczoraj dywergencja pozytywna pomiędzy wskazaniami RSI oraz kursem FW20U11, co w zasadzie generuje sygnał kupna o charakterze krótkoterminowym. Może to jednak wystarczyć, aby kurs powrócił ponownie do głównego trendu wzrostowego. Z kolei podaż ma na swoim koncie argument w postaci ADX, który sygnalizuje średnioterminową przewagę podaży. W trakcie wczorajszej sesji ADX lekko oddalił się powyżej 20 pkt, co w połączeniu z
podażowym układem linii kierunkowych +DI oraz –DI powinno niepokoić popyt.