Trwa ładowanie...
d1jy32m

Ruda Śląska połączy odnowione miejsca rekreacji Traktem Rudzkim

Władze Rudy Śląskiej zamierzają połączyć istniejące i planowane obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią w dwóch centralnych dzielnicach ścieżką rowerowo-pieszo-rolkarską: Traktem Rudzkim. Same te obiekty mają zostać zrewitalizowane.

Share
d1jy32m

Kompleksowa rewitalizacja obszaru między Wirkiem a Nowym Bytomiem to jeden ze strategicznych projektów Rudy Śląskiej. "Dzięki realizacji tego zadania będziemy mogli odnowić szereg miejskich terenów zielonych, wybudować place zabaw oraz nowe miejsca rekreacji i wypoczynku. Całość tego zadania obejmuje obszar ok. 40 hektarów" - wskazała prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

Przygotowany przez władze miasta projekt zakłada wykorzystanie środków zewnętrznych i przewiduje, że w ciągu 3 lat powstanie w mieście tzw. Trakt Rudzki. Ścieżka ma umożliwić sprawne poruszanie się w centralnej części miasta z dala od ruchliwych ulic.

"Trasa wykonana zostanie w taki sposób, aby można nią było spacerować, przemieszczać się na rowerze lub biegając, a w części również poruszać się na rolkach. Podczas jej wyznaczania będziemy opierali się również o już wytyczone i wydeptane przez mieszkańców ścieżki. Natomiast poprzez zastosowanie specjalnych platform chcemy dostosować ją dla osób poruszających się na wózkach" - zapowiedział wiceprezydent Krzysztof Mejer.

d1jy32m

Trakt przebiegać ma od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej, dalej ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do dużej hałdy przy ul. 1 mają, a następnie przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Tam trasa się rozwidli. Jedna z jej części przebiegać ma przez park przy ul. Hallera, dalej tą ulicą w kierunku parku Dworskiego, następnie ul. Pokoju i Ratowników do ul. Chorzowskiej, gdzie połączy się z drugą częścią trasy, która prowadzić będzie od ul. Czarnoleśnej.

Budowę trasy ma uzupełniać rewitalizacja przestrzeni - odnowienie parków, skwerów i zagospodarowanie hałd. Zrewitalizowany ma zostać park u zbiegu ul. Katowickiej i Tuwima, gdzie planowane są plac zabaw dla dzieci i industrialny plac rekreacji dla młodzieży. W Parku Dworskim w Nowym Bytomiu powstać ma rosarium, siłownia plenerowa, polana wypoczynku i punkt ornitologiczny. W parku przy ul. Hallera miałby powstać ogród sensoryczny.

Ważnym elementem prac ma być zagospodarowanie dużej poprzemysłowej hałdy przy ul. 1 Maja - obecnej osi komunikacyjnej miasta. Miałyby tam powstać strefa rekreacji, punkty widokowe, miejsce piknikowe i grillowe, oświetlenie, kosze, ławki czy pergole. Poza miejscami łączonymi Traktem Rudzkim projekt ma objąć też rewitalizację parku młodzieży w dzielnicy Orzegów oraz zagospodarowanie terenów zielonych w rejonie ośrodka sportowego Burloch Arena.

Całość inwestycji ma kosztować ok. 10 mln zł. Większość tej kwoty miałoby pokryć unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (uchwałę intencyjną upoważniającą władze miasta do złożenia wniosku przyjęli już rudzcy radni).

d1jy32m

Kolejnym krokiem ma być złożenie do końca lutego wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. "Później nasz projekt będzie konkurował z innymi, złożonymi przez samorządy z całego kraju. W pierwszym konkursie, który rozstrzygnięty zostanie w sierpniu, do rozdysponowania jest 40 mln zł. Później odbędą się jeszcze dwa kolejne, których łączna pula wyniesie 100 mln zł" - przypomniał wiceprezydent Michał Pierończyk.

Samorząd Rudy Śląskiej zamierza ze środków unijnych na lata 2014-2020 pozyskać łącznie ponad 320 mln zł; pierwsze wnioski o dofinansowanie złożył już w styczniu br. Jeden z nich dotyczy obecnie budowanego odcinka trasy N-S oraz jej kolejnego etapu (wartość to ponad 174 mln zł, a wnioskowane dofinansowanie blisko 136 mln zł). Pozostałe dwa wnioski dotyczą modernizacji oświetlenia kilkunastu ulic (za 2,5 mln zł, w tym 2,1 mln zł z UE).

d1jy32m

Podziel się opinią

Share
d1jy32m
d1jy32m