Trwa ładowanie...
d2h9i2w
16-03-2016 12:45

Rusza unijne wsparcie innowacyjnych projektów w branży tekstylno-odzieżowej

400 mln zł - z czego połowa to dofinansowanie UE - wynosi budżet badawczo-rozwojowego programu Innotextile, oferującego wsparcie dla innowacyjnych firm z branży tekstylno-odzieżowej. Nabór do programu rozpocznie się 15 kwietnia.

d2h9i2w

"Od przynajmniej pięciu lat obserwujemy wielki powrót znaczenia przemysłu tekstylnego w Polsce. Są to przede wszystkim wyroby i technologie bardzo innowacyjne, kierowane - inaczej niż powszechnie się uważa - nie do tradycyjnej branży odzieżowej, lecz do innych dziedzin gospodarki - medycyny, rolnictwa, sektora odzieży specjalnej i ochronnej. Tworzenie tkanin technicznych to obecnie trend światowy" - podkreśliła dyrektor PIOT Związku Pracodawców Przemysłu Odzieżowego i Tekstylnego Aleksandra Krysiak.

Zrzeszający kilkadziesiąt przedsiębiorstw PIOT, wspólnie z jednostkami naukowo-badawczymi i uczelniami, w ciągu ostatnich dwóch lat przygotował program INNOTEXTILE, którego celem jest wsparcie prac badawczo-rozwojowych m.in. w zakresie innowacyjnych wyrobów włókienniczych w takich dziedzinach jak hydrotekstylia, geotekstylia, czy agrotekstylia. Inteligentne tekstylia mają w przyszłości wspomagać m.in. rolnictwo, transport, budownictwo czy medycynę.

Całkowity budżet programu na lata 2014-2020 to 400 mln zł, z czego 200 mln to środki pochodzące z Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Projekt dofinansowano z UE w ramach Działania 1.2 "Sektorowe programy B+R" POIR w 2016 r.

INNOTEXTILE ukierunkowany jest na realizację projektów wysoce innowacyjnych, w wyniku których mają powstać nowatorskie produkty i technologie. Agenda badawcza obejmuje siedem obszarów: zrównoważony rynek surowców dla przemysłu włókienniczego, proekologiczne technologie włókiennicze, innowacyjne technologie kompozytów opartych na włóknach i wyrobach włókienniczych, innowacyjne funkcjonalne wyroby włókiennicze, innowacyjne wyroby tekstroniczne, innowacyjne technologie wyrobów odzieżowych i konfekcjonowanych wyrobów specjalnych oraz rozwój nowoczesnych systemów informatycznych dla celów projektowania, produkcji i dystrybucji wyrobów włókienniczych i odzieżowych.

d2h9i2w

Jak wyjaśniają twórcy programu, projekty realizowane w ramach INNOTEXTILU mogą dotyczyć m.in. "programowania" stosowanych w szklarniach włóknin w zakresie sterowania ilością substancji odżywczych dostarczanych roślinom, wspomagać systemy odwodnieniowe, przeciwpowodziowe czy biodegradację zużytych włóknin, których hałdy są problemem dla środowiska.

Wsparciem mogą być objęte badania dotyczące ograniczenia we włókiennictwie technologii "mokrych" na rzecz "suchych", co przyniosłoby duże oszczędności wody, która w ogromnych ilościach jest zużywana w procesach technologicznych m.in. do farbowania czy wykańczania tkanin. W ramach proekologicznych technologii powstaną nowe koncepcje np. na odzyskiwanie ciepła podczas procesów produkcyjnych. PIOT przewiduje też pojawienie się nowych wielofunkcyjnych materiałów o specjalnych zastosowaniach, np. monitorujących parametry fizjologiczne użytkowników (strażaków, sportowców, osób chorych), służących ochronie np. przed promieniowaniem, polem elektromagnetycznym.

"INNOTEXTILE oferuje też wsparcie projektów związanych z personalizacją i customizacją branży odzieżowej np. wykorzystujące elektronikę oraz systemy informatyczne do konstruowania i projektowania odzieży. Obecnie trudno jest konkurować z tanimi wyrobami azjatyckimi, dlatego stawiamy na wysokiej jakości odzież kierowaną do indywidualnego klienta lub grup korporacyjnych" - dodała Krysiak.

Zdaniem dyrektor PIOT, w sektorze tekstylno-odzieżowym dominują obecnie małe i średnie przedsiębiorstwa; tylko 10 proc. branży stanowią firmy zatrudniające ponad 250 osób.

d2h9i2w

"Małe i średnie firmy są w stanie szybciej reagować na potrzeby rynku, przestawiać produkcję, nie mają też obciążeń wynikających z dużego zatrudnienia i są mobilne - w razie potrzeby kooperują ze sobą. Przy współpracy międzynarodowej - a obecnie 50 proc. produkcji w sektorze idzie na eksport - potencjalni odbiorcy z krajów zachodnich wybierają firmy bardziej elastyczne, a za takie uważane są małe i średnie przedsiębiorstwa" - zaznaczyła.

Nabór wniosków do INNOTEXTILE rozpocznie się 15 kwietnia i potrwa do 15 czerwca br. Pula środków przeznaczona na sfinansowanie projektów w ramach pierwszego konkursu to 60 mln zł. Minimalna wartość projektu aplikującego o dofinansowanie powinna wynosić 500 tys. zł kosztów kwalifikowanych.

d2h9i2w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2h9i2w