Trwa ładowanie...
d2uq6o2

Ruszają konsultacje społeczne Krajowego Programu Ochrony Powietrza (krótka)

Ruszają konsultacje społeczne projektu Krajowego Programu Ochrony Powietrza. W dokumencie tym resort środowiska postuluje m.in. zmiany w prawie, wsparcie finansowe dla wymiany pieców i modernizacji transportu miejskiego oraz rozwój produkcji paliw nisko i bezemisyjnych.

Share
d2uq6o2

Celem programu ma być poprawa jakości powietrza w Polsce.

"Chcemy, żeby ten program był nie tylko zaproponowany przez ministra środowiska i uchwalony przez rząd, ale żeby był powszechnie akceptowany. To jest kluczem do osiągnięcia celu" - mówił w poniedziałek w Krakowie minister środowiska Maciej Grabowski. Dodał, że spośród zawartych w programie propozycji miasta i gminy, mogą wybrać najlepsze dla siebie rozwiązania. "Moim priorytetem w tym roku będzie jakość powietrza i ograniczenie zanieczyszczeń" - dodał minister.

Grabowski mówił, że opracowanie takiego programu to wymóg UE, ale dla niego główną przesłanką było to, by "rzeczywiście zmieniało się powietrze, w szczególności w ośrodkach miejskich".

d2uq6o2

Podkreślił, że nieprzypadkowo na miejsce ogłoszenia rozpoczęcia konsultacji wybrał Małopolskę, bo to region, w którym są problemy z jakością powietrza, ale też podejmowanych jest wiele działań, by to zmienić.

Obecni na spotkaniu z ministrem samorządowcy, przedstawiciele biznesu i organizacji pozarządowych podpisali "Porozumienie na rzecz czystego powietrza" - deklarację współpracy w celu poprawy jakości powietrza w kraju.

Konsultacje potrwają do 8 kwietnia. Minister ma nadzieję, że program zostanie przyjęty przez rząd do końca tego półrocza.

d2uq6o2

Podziel się opinią

Share
d2uq6o2
d2uq6o2