Trwa ładowanie...
d2cw2gv

Ryan z Ebury: Obniżka stóp o 25 pb w I kw. nie byłaby szkodliwa dla gospodarki

Warszawa, 03.12.2015 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) zapewne zdecyduje o obniżce głównej stopy procentowej o 25 pb do 1,25% w I kwartale 2016 roku, prognozuje analityk w międzynarodowej firmie Ebury Matthew Ryan. Według niego, decyzja taka nie odbije się negatywnie na polskiej gospodarce. 

Share
d2cw2gv

"Tak jak spodziewały się tego rynki, NBP dziewiąty miesiąc z rzędu podjął decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Decydenci zdają się być pewni tego, że presja inflacyjna powróci do gospodarki jeszcze przed końcem bieżącego roku, chociaż tempo wzrostu cen pozostanie poniżej docelowego poziomu także w 2016 roku. Marek Belka podkreślił, że obniżka nie jest konieczna" - napisał Ryan w komentarzu przesłanym ISBnews.

Według niego, pomimo tych zapewnień, obniżka stopy procentowej jest jak najbardziej możliwa, biorąc pod uwagę fakt, iż komentarze nowych członków Rady będą zapewne bardziej "gołębie" w podejściu do polityki pieniężnej. "Spodziewamy się zatem, iż RPP zadecyduje o obniżce o 25 punktów procentowych (do1,25%) w pierwszym kwartale 2016 roku - w naszej opinii, nie odbije się to negatywnie na polskiej gospodarce" - czytamy dalej.

"Niższe stopy procentowe oznaczałyby jednak jeszcze większą przepaść w polityce monetarnej pomiędzy Polską a USA, gdzie przewidujemy podwyżkę stóp jeszcze w grudniu tego roku. To spowoduje deprecjację złotego względem dolara, jednak dalsze luzowanie ilościowe w krajach strefy euro ustabilizuje pozycję PLN wobec europejskiej waluty" - uważa Ryan.

RPP utrzymała wczoraj stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5%. Stopa lombardowa wynosi więc nadal 2,5%, stopa depozytowa - 0,5%, a stopa redyskonta weksli - 1,75%.

(ISBnews)

d2cw2gv

Podziel się opinią

Share
d2cw2gv
d2cw2gv