Trwa ładowanie...
d1tf5bs
ke
10-10-2008 08:45

Rybacy proszą KE, by nie zatwierdzała Programu Operacyjnego 2007- 2013

Sześć organizacji rybackich zwróciło się w
czwartek do Komisji Europejskiej z wnioskiem o wstrzymanie się z
zatwierdzeniem Programu Operacyjnego "Zrównoważony rozwój sektora
rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013".

d1tf5bs

Organizacje wnoszą o to, gdyż według nich Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało Komisji Europejskiej wersję dokumentu, która nie była konsultowana ze środowiskiem rybackim.

"Według posiadanych przez nas informacji polska administracja świadomie wprowadziła w błąd przedstawicieli organizacji rybackich i nie uwzględniła w projekcie Programu Operacyjnego 2007-2013 dotyczącym rybołówstwa ustalonych wspólnie w trakcie spotkań rozwiązań i działań" - napisano w przekazanym PAP liście do komisarza Joe Borga i Fokiona Fotiadisa, dyrektora generalnego dyrektoriatu spraw morskich i rybołówstwa.

"W związku z tym wnosimy o wstrzymanie procesu zatwierdzania polskiego projektu Programu Operacyjnego do czasu wyjaśnienia powyższej sprawy" - czytamy dalej w liście.

Organizacje podkreśliły w piśmie, że "przedstawiony KE projekt nie spełnia wymogu dotyczącego przeprowadzenia konsultacji społecznych", zaś "bez dobrego Programu Operacyjnego nie będzie możliwa szybka, sprawna i jednocześnie głęboka restrukturyzacja polskiego sektora rybołówstwa i dlatego tak ważnym jest przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie".

d1tf5bs

Pod listem podpisała się Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Krajowa Izba Producentów Ryb z Ustki, Organizacja Producentów Rybnych z Władysławowa, Stowarzyszenie Armatorów Rybackich z Kołobrzegu, Zrzeszenie Rybaków Morskich - Organizacja Producentów z Władysławowa i ogólnopolski Komitet Protestacyjny Rybaków.

Sygnatariusze listu poinformowali PAP, że kopia listu drogą elektroniczną i faksem została przesłana w czwartek również premierowi Donaldowi Tuskowi, ministrowi rolnictwa Markowi Sawickiemu, jego zastępcy ds. rybołówstwa Kazimierzowi Plocke oraz marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu.

W sprawie Programu Operacyjnego 2007 - 2013 zapytanie poselskie złożył w czwartek parlamentarzysta z Kołobrzegu Czesław Hoc (PiS).

Jak wynika z przytoczonego w liście do komisarza Borga komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 11 września br., nieuwzględnione w przesłanym KE dokumencie zmiany do Programu Operacyjnego 2007 - 2013 wprowadzono podczas spotkań ze środowiskiem rybackim 28 i 29 sierpnia br. w Warszawie i 2 września br. w Gdyni.

Zmiany te dotyczyły głównie zapisów w częściach programu odnoszących się do rybołówstwa morskiego i portów rybackich, zrównoważonego rozwoju obszarów zależnych od rybactwa.

Program Operacyjny 2007 - 2013 to ok. 1,2 mld euro na restrukturyzację polskiego rybołówstwa.

d1tf5bs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tf5bs