Rybnik/ Samowystarczalny energetycznie budynek ma być wzorem dla innych

Samorząd Rybnika (Śląskie) chce stworzyć w mieście wzorcowy budynek, korzystający z innowacyjnych rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii. Taki niemal samowystarczalny energetycznie obiekt ma być przykładem dla innych. Projekt zabiega o unijne dofinansowanie.

18.02.2016 10:45

Władze miasta ogłosiły właśnie zaproszenie dla partnerów, zainteresowanych wspólną realizacją tego przedsięwzięcia, które będzie ubiegać się o środki z programu Komisji Europejskiej Urban Innovative Actions. Maksymalne kwota wsparcia jednego projektu to 5 mln euro.

W tym programie, którego budżet do 2020 roku wynosi 372 mln euro, z czego w obecnym, pierwszym naborze - 80 mln euro, testowane i wdrażane mają być innowacyjne, ale trwałe rozwiązania w czterech dziedzinach: ubóstwo (z naciskiem na ubogie dzielnice miast), integracja imigrantów oraz uchodźców, transformacja energetyki (odnawialne źródła energii w przestrzeni publicznej i prywatnej) oraz praca i umiejętności w gospodarce lokalnej (w tym wsparcie w tworzeniu nowych miejsc pracy).

Wniosek Rybnika dotyczy transformacji energetyki i służy upowszechnieniu stosowania innowacyjnych technologii odnawialnych źródeł energii w budynkach mieszkalnych. Samorząd szuka partnerów, którzy pomogą zaprojektować, opracować oraz przetestować i wdrożyć takie rozwiązania w wybranym obiekcie. Częścią projektu będą konsultacje społeczne i promocja rezultatów przedsięwzięcia.

Z programu Urban Innovative Actions mogą skorzystać miasta powyżej 50 tys. mieszkańców lub związki miast. Liczy się też stopień urbanizacji danego obszaru. Zaletą programu jest to, iż nie ma w nim sztywnych ram, wskazania konkretnych rodzajów projektów czy wprost wypisanych beneficjentów, jak zdarza się w innych programach unijnych. Oceniane będą najlepsze pomysły i koncepcje.

Partnerami samorządów w realizacji projektów mogą być różne podmioty, np. uczelnie, centra badawcze, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe. Pierwszy nabór wniosków, ogłoszony w grudniu ubiegłego roku, potrwa do końca marca. Wdrożenie projektu musi nastąpić w okresie nie dłuższym niż trzy lata. W Rybniku partnerzy samorządu mogą zgłaszać się do 9 marca.

Samorząd 140-tysięcznego Rybnika uczestniczy również w innym projekcie, którego efekty mają stać się wzorem dla podobnych przedsięwzięć w innych ośrodkach. Dotyczy on modelowej rewitalizacji wybranych obszarów miasta. Miasto stara się o 5 mln zł dotacji na ten cel. Projekt łączy elementy infrastrukturalne ze społecznymi i edukacyjnymi.

Chodzi o konkurs Ministerstwa Rozwoju pod nazwą "Modelowa rewitalizacja miast". Spośród 240 zgłoszonych do niego przedsięwzięć wybrano 57 - w tym projekt z Rybnika. Maksymalnie 20 z nich uzyska po 5 mln zł dofinansowania na realizację pilotażowych projektów rewitalizacji, na których będą mogły wzorować się inne samorządy. Lista zwycięskich miast będzie znana wiosną.

Samorząd Rybnika wybrał do rewitalizacji obszary w kilku dzielnicach: Niewiadom, Śródmieście, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski i Chwałowice. Najistotniejsza część przedsięwzięcia to działania służące łagodzeniu problemów społecznych w tych miejscach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)