Trwa ładowanie...
d1zvxim

Rynek czeka na nowe impulsy

Poniedziałkowa sesja rozpoczęła się dość spokojnie, zarówno na rynku walutowym jaki na rynkach akcji. Waluta amerykańska pozostawała w wąskim zakresie wahań. Indeks dolarowy utrzymał opór wynikający ze zniesienia 38,2% fib całości impulsu spadkowego z okolic 87,20.

d1zvxim
d1zvxim

Taka sytuacja techniczna może sprzyjać walucie amerykańskiej w najbliższych dniach. Na rynku akcji w dalszym ciągu utrzymują się dość dobre nastroje. Indeks Nikkei osiągnął nowe tegoroczne maksima. Lepsze dane o chińskim imporcie surowców i eksporcie wsparły nadzieje na poprawę kondycji gospodarki światowej.

W dniu wczorajszym producent aluminium - Alcoa tradycyjnie otworzył sezon publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek. Choć dane rozczarowały- strata na akcję w IV kwartale wyniosła 28 centów, to jednak inwestorzy pozostają dość optymistyczni co do kolejnych wyników, które w ujęciu rok do roku i tak będą prezentowały się dość dobrze.

Wczorajsze dane z Kanady potwierdziły dobrą kondycję tamtejszego rynku nieruchomości. Zdaniem David’a Wolf’a jest zbyt wcześnie żeby mówić o bańce spekulacyjnej na tamtym rynku. Jego zdaniem bank centralny Kanady nie zdecyduje się w najbliższym czasie na podwyżkę stóp procentowych w sytuacji, gdy oczekuje się, iż inflacja pozostanie poniżej celu przez najbliższe półtora roku. Perspektywy dla gospodarki kanadyjskiej na ten rok pozostają dobre.

Podobnie jak wczoraj, dzisiejszy dzień nie obfituje w dane makroekonomiczne, co może przełożyć się na dość spokojną sesję w dniu dzisiejszym. Uwaga będzie koncentrowała się wokół publikacji dotyczących bilansu handlowego z Wielkiej Brytanii i USA. Ważniejsze dane poznamy dopiero pod koniec tygodnia.

d1zvxim

EURPLN
W poniedziałek euro złoty pozostawał w wąskim zakresie wahań. Umocnienie złotego było kontynuowane w okolice grudniowego minimum lokalnego, jednak kurs nie zdołał przetestować ponownie okolic 4,03. Dziś z kolei złoty pozostaje pod lekką presją sprzedających., co może mieć związek z lekkim umocnieniem dolara. Sytuacja techniczna wskazuje na możliwość odreagowania ostatnich spadków na EURPLN w okolice 4,11, gdzie znajduje się opór w postaci zniesienia 38,2% całości ostatniej fali spadkowej z poziomu 4,2030, co może byc dobrą okazją do wznawiania krótkich pozycji na tej parze. W dniu dzisiejszym poznamy z Polski dane na temat obrotów handlu zagranicznego w okresie styczeń-listopad 2009r.

EURUSD
Wczorajsze wzrosty na eurodolarze były kontynuowane w rejon 1,4550, który wyznaczą dolną granice istotnej geometrycznej strefy oporu. Na tym poziomie w stosunku 1:1 zrównał się ze sobą obecny impuls wzrostowy z falą korekcyjną z poziomu 1,4830 na 1,5145. Z kolei górne ograniczenie tej strefy wyznacza zniesienie 38,2% fib całości fali spadkowej z poziomu maksimów lokalnych z przełomy listopada i grudnia. Utrzymanie tak ważnego oporu wskazuje na możliwość odreagowania w okolice 1,4400, gdzie przebiega 100-okresowa średnia na wykresie godzinowym.

GBPUSD
Notowania GBPUSD w dalszym ciągu utrzymują się poniżej oporu wyznaczonego przez ostatnie maksima lokalne w rejonie 1,6234, gdzie przebiega również zniesienie 38,2% całości ruchu spadkowego z okolic 1,6877. Jak na razie zwyżki na tej parze mają dość ograniczony charakter. Ponadto utrzymujący się od początku zeszłego tygodnia zakres na euro funcie nie sprzyja silniejszym ruchom na GBPUSD. Dopiero przełamanie okolic 1,6230 mogłoby się przyczynić do większej aprecjacji brytyjskiej waluty. Wsparciem pozostają okolice 1,5835.

*USDJPY *
Silny opór w rejonie 93,25 wyznaczony przez 50% zniesienia całości fali spadkowej z okolic 101,58, a także zrównanie się ze sobą w 100% podfali korekcyjnej z poziomu 84,90 z podfalą korekcyjna z poziomu 87,30, przyczynił się do powrotu notowań dolarjena poniżej poziomu 93,00. W najbliższych dniach należy się spodziewać powrotu notowań w strefę wsparcia 90,60-91,20. Najbliższy opór wyznaczają okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym przebiegającej w rejonie 92,60.

Anna Wrzesińska
IDMSA

d1zvxim
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zvxim