Trwa ładowanie...
d6mv01s

Rynek krajowy głównym źródłem finansowania w '13; większość zagranicznego w EUR - Kowalczyk, MF

05.10. Warszawa (PAP) - Głównym rynkiem finansowania potrzeb pożyczkowych w 2013 roku pozostanie rynek krajowy, który będzie finansował je w ok. 75 procentach. Większość...

d6mv01s
d6mv01s

05.10. Warszawa (PAP) - Głównym rynkiem finansowania potrzeb pożyczkowych w 2013 roku pozostanie rynek krajowy, który będzie finansował je w ok. 75 procentach. Większość finansowania zagranicznego planowana jest w euro - poinformował wiceminister finansów Wojciech Kowalczyk.

"Głównym rynkiem pozostaje krajowy, który będzie finansował ok. 75 proc. potrzeb pożyczkowych. Większość finansowania zagranicznego planowana jest w euro, gdyż większość naszych partnerów handlowych to kraje strefy euro. Teraz prefinansujemy przyszłoroczne potrzeby pożyczkowe, w tym walutowe. Tylko na początku lutego mamy 3 mld euro zapadających obligacji. Z kolei w styczniu musimy refinansować ponad 20 mld zł zapadających obligacji na rynku krajowym. (...) Prefinansowanie to zachowanie wymuszone racjonalnością postępowania w zarządzaniu długiem. Bez prefinansowania wystawiamy się na ryzyko stawania pod ścianą i konieczność zabezpieczania bieżących potrzeb na warunkach, jakie stawiają inwestorzy co do rentowności i rodzajów papierów, które chcą kupić (np. tylko krótkoterminowe bony)" - powiedział Kowalczyk w rozmowie z "Rzeczpospolitą", pytany o plany emisji zagranicznych na 2013 rok.

"Zasada jest natomiast taka, że pożycza się nie wtedy, kiedy samemu potrzebuje się pieniędzy, ale kiedy inni chcą nam pożyczyć. Gdybyśmy nie zabezpieczyli 18 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych pod koniec ubiegłego roku i szybko nie finansowali się dalej, to gdzie by były rentowności obligacji dzisiaj? Tymczasem teraz my dyktujemy warunki, wybierając najlepsze oferty zakupu i osiągając kolejne historyczna minima w rentownościach naszych obligacji. Opinie na rynku są takie, że jeśli chodzi o zarządzanie długiem, to wiele krajów od nas się może uczyć" - dodał.(PAP)

jba/ pel/

d6mv01s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6mv01s