Trwa ładowanie...

Rynek mieszkaniowy odbija się od dna

Rośnie sprzedaż mieszkań, a ceny nieruchomości ustabilizowały się. Wiele wskazuje na to, że deweloperzy najgorsze mają za sobą.
Share
Rynek mieszkaniowy odbija się od dna
Źródło: AFP
dabytg3

Rynek mieszkaniowy w II kwartale wyraźnie się ożywił. Jak pokazują wyniki giełdowych deweloperów, sprzedaż lokali rośnie. Miniony kwartał przyniósł również stabilizację cen, a nawet niewielką korektę wzrostową: jak wynika z danych RedNet Consulting, średnia cena nabycia mieszkania dla ośmiu największych aglomeracji (6,92 tys. zł za metr kwadratowy) na koniec czerwca była o 2 proc. wyższa niż pod koniec marca.
_ Decyduje o tym między innymi niski przyrost podaży _- ocenia Maciej Dymkowski z RedNet.

Najwyższe obroty w analizowanym okresie wykazał Dom Development. Przychody spółki wyniosły blisko 192 mln zł i były o 17 proc. mniejsze niż w II kwartale ubiegłego roku (przeliczone według obowiązującego od początku tego roku standardu MSR 18). Zysk netto spółki zmniejszył się o blisko dwie trzecie, do 22,6 mln zł. Jeszcze mocniej spadły przychody J. W. Construction - z 209 mln zł przed rokiem do 90,6 mln zł w II kwartale 2009 r. Zmniejszył się też zysk - z 23 mln zł do 14 mln zł. Znaczący wzrost przychodów, z ponad 10 mln zł do 142 mln zł, zaksięgował Gant. W II kwartale 2008 roku spółka wykazała 5 mln zł straty, podczas gdy w minionym okresie zarobiła ponad 28 mln zł.

Gant znowu pierwszy

Zgodnie z wdrożonym z początkiem 2009 r. standardem MSR 18, teraz przychody ze sprzedaży mieszkań rozpoznawane są po przekazaniu lokali nabywcom. W aktualnych danych mogą więc być ujęte przychody (a więc i zyski) już uwzględnione w dawniej publikowanych sprawozdaniach finansowych, kiedy można było ujmować je już po podpisaniu umowy o sprzedaży lokalu.

dabytg3

Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz wartość mieszkania, kwotę kredytu, walutę oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »

Dlatego więcej o bieżącej pozycji rynkowej spółek mówią wyniki sprzedaży. Pozycję lidera rankingu giełdowych deweloperów pod względem liczby sprzedanych mieszkań utrzymał Gant.
_ W drugim kwartale sprzedaliśmy 182 mieszkania, uwzględniając rezygnacje z wcześniej zawartych umów. Sprzedaż brutto sięgnęła natomiast 225 lokali _- mówi Henryk Feliks, wiceprezes Ganta. Dla porównania, sprzedaż netto w I kwartale wyniosła 171 lokali, a w II kwartale 2008 r. - 205 mieszkań. Jaki będzie III kwartał?
_ Sezon wakacyjny z reguły jest słabszy pod tym względem. W lipcu i sierpniu sprzedaż netto wyniosła blisko 80 lokali _ - zdradza Feliks.

Coraz poważniej pozycji lidera naszego rankingu zagrażają Dom Development i J.W. Construction. Pierwszy w II kwartale sprzedał 156 mieszkań (uwzględniając rezygnacje), o blisko połowę więcej niż w pierwszych trzech miesiącach 2009 roku.
_ Kryzys w branży powoli dobiega końca, mimo że dostępność kredytów hipotecznych jest wciąż bardzo mała _ - ocenia Jarosław Szanajca, prezes Dom Development.

Jego zdaniem III kwartał w wykonaniu Dom Development nie musi być wcale gorszy niż miniony.
_ Wręcz przeciwnie, dotychczasowe dane pokazują, że możemy poprawić wynik z II kwartału _- mówi Szanajca. Znaczący wzrost sprzedaży zanotował również rywal Dom Development, spółka J. W. Construction.
_ W pierwszym półroczu 2009 sprzedaliśmy ponad 300 mieszkań, a w samym II kwartale - 191. Rosnący trend utrzymywał się również w miesiącach wakacyjnych _ - komentuje Małgorzata Szwarc-Sroka, dyrektor pionu ekonomicznego firmy. Kontrolowane przez Józefa Wojciechowskiego przedsiębiorstwo podaje jedynie wielkość sprzedaży brutto.

dabytg3

Rezygnacje nie takie straszne

Coraz bliżej czołówki jest Polnord, który wyraźnie się rozkręca. W minionym kwartale kontrolowana przed Ryszarda Krauze grupa sprzedała około 139 lokali (z uwzględnieniem rezygnacji), podczas gdy w I kwartale tylko 53.
_ Oczekujemy, że sprzedaż w III kwartale będzie podobna do tej z okresu kwiecień - czerwiec _- mówi Wojciech Ciurzyński, prezes Polnordu. Komentując rezygnacje klientów z wcześniej zawartych umów, Ciurzyński podkreśla, że paradoksalnie Polnord może na nich skorzystać.
_ Od umów odstępują głównie nabywcy lokali sprzedawanych przez Fadesa Polnord. Były one oferowane po dość niskich cenach. Wprowadzając je ponownie na rynek, więcej zarobimy _- uważa prezes.

Błażej Dowgielski
PARKIET

dabytg3

Podziel się opinią

Share
dabytg3
dabytg3