Rynek nieco zdezorientowany
Czwartkowa sesja na rynku futures nie należała do udanych dla posiadaczy długich pozycji. Kursu FW20Z12 wystartował z poziomu 2 420 pkt, do czasu otwarcia notowań na rynku kasowym, strona popytowa doprowadziła do zwyżki do 2 425 pkt, po czym nastroje popsuły się.
05.10.2012 08:23
Około godz. 11 grudniowa seria kontraktów była już na poziomie 2 398 pkt, by przez resztę sesji oscylować w przedziale 2 398 – 2 412 pkt. gracze w tym czasie wyczekiwali na konferencję EBC po posiedzeniu, na którym podjęto decyzję o utrzymaniu stóp procentowych w strefie euro na poziomie 0,75%. Popołudniowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się być minimalnie lepsze od oczekiwań, a dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku były zgodne z konsensusem. Na zakończeniu dnia kurs FW20Z12 przyjął wartość 2 400 pkt (-041%), przy wolumenie dziennym wynoszącym 24,5 tys. sztuk.
W trakcie wczorajszej sesji strona podażowa pokonała pierwsze istotne wsparcie, jakim była połowa białego korpusu z poniedziałku, znajdująca się na 2 409 pkt. Tym samym posiadacze krótkich pozycji otwierają sobie drogę do testu kolejnego wsparcia, jakim są minima z ubiegłego tygodnia na 2 378 pkt. Za scenariuszem przemawiającym za korektą opowiada się RSI, który po chwilowym zatrzymaniu się, ponownie zaczyna spadać, a jego potencjał do zniżki jest jeszcze znaczący. Dodatkowo kupującym nie udało się pokonać oporów na 2 450 pkt, a to oznacza, że w ramach średnioterminowego kanału wzrostowego, kurs mógłby wykonać kolejną mocną korektę spadkową, która nadal wkomponowywałaby się w trend wzrostowy.
Jeśli strona kupująca w najbliższym czasie powróci z kursem powyżej 2 430 pkt, to scenariusz spadkowy może przestać być aktualny, gdyż oznaczałoby to konsolidację kursu przed kolejnym ruchem wzrostowym. Ale taki scenariusz jest obecnie jedynie teoretyczny, bo brak solidnych przesłanek. Gracze są trochę zdezorientowani, o czym informuje wczorajsza zmiana LOP. Wielkość ta na przemian była argumentem popytowym, jak i podażowym w trakcie wczorajszej sesji, co oznacza, że dotychczasowa dominacja kupujących ulega osłabieniu.
BM Banku BPH