Trwa ładowanie...
cyfra
20-09-2010 08:06

Rynek płatnej telewizji jest już bliski nasycenia i będzie rósł wolniej

W opublikowanych właśnie badaniach odbioru płatnej telewizji na świecie operator satelitarny Eutelsat podaje, że rynek płatnej cyfrowej telewizji satelitarnej liczy teraz w Polsce 6,1 mln abonentów, co wśród państw europejskich daje nam wysokie drugie miejsce.

Rynek płatnej telewizji jest już bliski nasycenia i będzie rósł wolniejŹródło: AFP, fot: Patric Klin
d1q6moq
d1q6moq

Łącznie w Europie, Afryce Północnej i na Bliskim Wschodzie klientów kablówek i platform satelitarnych jest już 210,7 mln – o 4,3 proc. więcej niż rok wcześniej.

Cyfrowy Polsat ma dziś 3,26 mln klientów, Cyfra+ 1,55 mln, a należąca do TVN platforma „n” – 730 tys. klientów.Według Piotra Grzybowskiego, analityka DI BRE, na koniec tego roku „n” może mieć 800 tys. klientów. Jego zdaniem Cyfrowy Polsat, który po zmianie regulaminu odnotowuje odłączenia tych abonentów, którzy korzystają z możliwości odstąpienia od umowy w takiej sytuacji, może ich mieć 3,38 mln. Waldemar Stachowiak, analityk Ipopema Securities, analogiczne progi szacuje na poziomie 870 tys. dla „n” i 3,6 mln dla Cyfrowego Polsatu. To oznacza w tym roku niższy wzrost bazy abonenckiej tych dwóch platform niż w ubiegłym.

210,7 mln W 2009 r. Cyfrowemu Polsatowi udało się bowiem pozyskać 476 tys. nowych abonentów (na koniec ubiegłego roku miał ich 3,2 mln), „n” pozyskała 300 tys. nowych klientów (na koniec 2009 r. było ich 697 tys.), a Cyfra+ 163 tys. (na koniec roku miała 1,55 mln klientów).Piotr Grzybowski zauważa, że poziom nasycenia płatną telewizją, wynoszący dziś w Polsce ok. 70 proc., jest już porównywalny do tego w krajach zachodnich, gdzie rynek płatnej telewizji już nie rośnie. – Zakładam jeszcze w przyszłym roku jakiś wzrost, ale jego tempo będzie maleć – mówi.

W tym zjawisku należy upatrywać np. źródła niedawnej decyzji Polsatu o udostępnieniu kilku swoich stacji na konkurencyjnej dla Cyfrowego Polsatu platformie satelitarnej Cyfra+. – Polsat liczy na dodatkowe wpływy z licencji za swoje kanały, ale też osłabiany jest w takiej sytuacji Cyfrowy Polsat – mówi Stachowiak.

PARKIET
Dariusz Wolak

d1q6moq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q6moq