Trwa ładowanie...
d19twgu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nbp

Rynek pracy w Polsce. Ukraińcy zarabiają około 2 tys. zł

Średnia i mediana miesięcznych zarobków osiąganych przez migrantów były prawie identyczne i wynosiły około 2 tys. zł netto, a ich wartość nie różniła się znacząco między sektorami.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rynek pracy w Polsce. Ukraińcy zarabiają około 2 tys. zł
(Fot: astrid westvang/CC BY-NC-ND 2.0/flickr)
d19twgu

Pracujący Ukraińcy w Polsce zarabiają ok. 2 tys. zł, a pracują głównie w gospodarstwach domowych, budownictwie oraz rolnictwie - wynika z badania, jakie przeprowadził NBP.

Migranci najczęściej znajdowali zatrudnienie w gospodarstwach domowych (37,6 proc.), budownictwie i usługach remontowo-wykończeniowych (23,6 proc.) oraz rolnictwie (19,3 proc.).

Jak podaje NBP, widoczne jest duże zróżnicowanie struktury płci w poszczególnych sektorach. W usługach na rzecz gospodarstw domowych pracują prawie wyłącznie kobiety, w usługach remontowo-budowlanych zatrudniani są natomiast prawie wyłącznie mężczyźni.

d19twgu

Średnia i mediana miesięcznych zarobków osiąganych przez migrantów były prawie identyczne i wynosiły około 2 tys. zł netto, a ich wartość nie różniła się znacząco między sektorami.

Jak piszą autorzy raportu, powszechnym zjawiskiem było też otrzymywanie przez imigrantów dodatkowych niefinansowych świadczeń, np. w formie zakwaterowania, wyżywienia lub transportu do/z pracy, co ułatwia oszczędzanie znacznej części dochodów.

Statystycznie imigrant z Ukrainy przeznacza "na życie" (opłata za mieszkanie, energię i media, wyżywienie, transport itp.) 34,2 proc. swoich miesięcznych dochodów. Resztę środków oszczędzają lub przekazują na bieżąco na Ukrainę.

Aż 66,4 proc. respondentów zadeklarowało, że transferuje środki do kraju. Najczęściej zawożą je rodzinie osobiście (60,0 proc.), przekazują przez specjalistyczne firmy (17,1 proc.) lub przez zaufane osoby (13,5 proc.). Istnieje także grupa migrantów, którzy nie wysyłają środków na bieżąco, ale gromadzą oszczędności, by zabrać je ze sobą wracając do domu.

d19twgu

Z badania wynika, że przeciętny migrant z Ukrainy był w Polsce już 11 razy. Rekordziści odwiedzali Polskę nawet dwa-trzy razy w roku. Średni czas jednego takiego pobytu wynosił nieco ponad 5 miesięcy.

Zobacz także: Polacy dobrowolnie rezygnują z zarobku 3 mld zł rocznie. Trzymają 150 mld zł na nieoprocentowanych rachunkach

Zarabiaj teraz przez internet - szybko możesz zostać bogatym. Sprawdź >>

d19twgu

Podziel się opinią

Share

d19twgu

d19twgu