Rynek skupia się na negatywnych informacjach

Wczorajsze notatki z sierpniowego posiedzenia FOMC miały dość pozytywny wydźwięk. Protokół głosił, że zagrożenia dla stabilizacji gospodarki zostały znacznie ograniczone.

Wczorajsze notatki z sierpniowego posiedzenia FOMC miały dość pozytywny wydźwięk. Protokół głosił, że zagrożenia dla stabilizacji gospodarki zostały znacznie ograniczone.

W dalszym ciągu szczególne znaczenie będzie miała sytuacja w sektorze konsumpcji, na rynku kredytów i rynku pracy. Być może już w drugiej połowie 2009 USA odnotuje wzrost gospodarczy. Zdaniem większości członków FED powolne wychodzenie gospodarki amerykańskiej z recesji przy utrzymującej się pod kontrolą inflacji powinno odbywać się przy utrzymanym niskim poziomie stóp procentowych. W przypadku utrzymujących się oznak ożywienia gospodarczego polityka Fed powinna się jednak diametralnie zmienić. Już wzrosły oczekiwania na zacieśnianie kosztu pieniądza w USA. Ponadto Plosser z Fed wskazuje na konieczność podwyżek stóp procentowych w tak agresywnym tempie, jak były one obniżane.

Środowy raport ADP wskazał, że w sierpniu w sektorze prywatnym ubyło 298tys. miejsc pracy, czyli więcej niż oczekiwali tego analitycy. Wzrost zamówień był również niższy od prognoz. Rynek obecnie skupia się na negatywnych informacjach. Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że programy stabilizacji gospodarki nie będą trwać wiecznie. Kluczowa sprawą pozostaje to, jak gospodarka będzie sobie radziła bez dodatkowego wsparcia ze strony rządu. I właśnie ta kwestia rodzi jeszcze wiele obaw wśród analityków. Obecnie rynek daje chwilę odetchnąć. Zagraniczne indeksy akcji znajdują się blisko minimów z tego tygodnia. Na dolarze i jednie obserwujemy niewielkie odreagowanie. Dziś w centrum zainteresowania inwestorów pozostaną dane na temat sprzedaży detalicznej ze strefy euro, a także indeks ISM z sektora usług. O 13:45 poznamy decyzję ECB w sprawie stóp- zgodnie z oczekiwaniami stopy pozostaną na niezmienionym poziomie. EURPLN Pomimo porannego osłabienie złoty zdołał powrócić w dniu wczorajszym w okolice 4,14. W dalszym
ciągu istnieje ryzyko związane z ponownym testem okolic 4,20-4,21, na co będzie miała przede wszystkim duży wpływ sytuacja na zagranicznych rynkach akcji. Na indeksie rynków wschodzących zauważalny jest opór w postaci podwójnego szczytu. Jak na razie w dalszym ciągu czekamy na wybicie na EURPLN z szerszego zakresu wahań 4,0660-4,21. Najbliższe wsparcie w postaci 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym znajduje się w rejonie 4,12.

EURUSD

Eurodolar utrzymał wsparcie z tego tygodnia na poziomie 1,4180 wynikające ze zniesienia 61,8% fib całości ostatniego impulsu wzrostowego z poziomu 1,4040. Lepsze dane finalne na temat indeksu PMI z sektora usług nie wpłynęły na kurs. Istnieje możliwość przetestowania najbliższego oporu na poziomie 1,4320. Kurs może zachowywać się dość stabilnie do czasu piątkowych danych z rynku pracy. Aktualnym wsparciem pozostaje minimum z początku tego tygodnia.

GBPUSD
Silne spadki obserwowane w ostatnim czasie na GBPUSD nieco wyhamowały w dniu wczorajszym. Obserwowaliśmy odreagowania w okolice 1,63, kurs przetestował w dniu dzisiejszym linię poprowadzoną po ostatnich maksimach lokalnych na wykresie dziennym. Obecnie możliwe jest rozszerzenie obecnego ruchu korekcyjnego w rejon 1,6470, gdzie przebiega zniesieni 38,2% fib całości spadków z poziomu 1,7040. Lepsze dane na temat PMI z sektora usług mogą okazać się w tym pomocne. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 100-okresowej średniej na wykresie godzinowym.

USDJPY

Dolarjen zszedł wczoraj na chwilę poniżej 92,00, jednak nie zdołał przetestować minimum z początku lipca tego roku. Notowania pozostają wrażliwe na to co dzieje się na zagranicznych rynkach akcji. Pogłębienie korekty powinno przyczynić się w najbliższym czasie do testu strefy wsparcia w rejonie 90,00-90,40. Aktualnym pozostaje opór w rejonie 94,00. Zdaniem niektórych oficjeli rząd japoński powinien powoli zacząć planować ‘strategię wyjścia’ z polityki wykupu rządkowych aktywów. Szef BoJ powiedział jednak, że jak na razie bank centralny nie ma ustalonej koncepcji dalszych poczynań po zakończeniu obecnie prowadzonego programu.
Anna Jacewicz

eurowalutyzłoty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)