Trwa ładowanie...
d2vafal

Rynek walutowy czeka na decyzję RPP ws. obniżki stóp procentowych

Warszawa, 04.03.2015 (ISBnews/ Admiral Markets) - Środowy poranek przynosi ograniczone wahania złotego. O godzinie 07:54 kurs EUR/PLN testował poziom 4,1662 zł wobec 4,1647 zł wczoraj na koniec dnia. Notowania USD/PLN rosną natomiast piąty kolejny dzień do poziomu 3,7311 zł, czyli o pół grosza w stosunku do dnia poprzedniego. Szwajcarski frank kosztuje natomiast 3,8736 zł wobec 3,8710 zł we wtorek.

Share
d2vafal

Wydarzeniem środy na rodzimym rynku finansowym jest posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Zgodnie z tradycją, Rada ogłosi swoją decyzję ws. stóp procentowych w godzinach południowych, natomiast o godzinie 16:00 zostanie opublikowany komunikat po posiedzeniu, który tym razem będzie zawierał też najnowsze prognozy polskiego Produktu Krajowego Brutto (PKB) i inflacji na najbliższe lata. Równocześnie rozpocznie się konferencja prasowa po posiedzeniu RPP z udziałem m.in. Marka Belki, podczas której zostaną wyjaśnione kulisy dzisiejszej decyzji.

Inwestorzy są niemal pewni, że na tym posiedzeniu Rada, podpierając się najnowszymi prognozami z raportu o inflacji, zdecyduje się obciąć stopy procentowe. Takie są też nasze oczekiwania. Zakładamy, że Rada obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych, sprowadzając główną stopę w Polsce do rekordowo niskiego poziomu 1,75%. Będzie to jedyna taka obniżka. Później, przez minimum 12 miesięcy, stopy pozostaną stabilne. W 2016 roku natomiast zaczną rosnąć, co będzie wówczas odpowiedzią na ponowne pojawienie się inflacji oraz przyspieszenie wzrostu gospodarczego.

Gdyby Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła i jednak nie obniżyła kosztu pieniądza, to w naszej opinii w tym roku już tego nie uczyni. Marzec to ostatni możliwy termin na cięcie stóp procentowych. Ostatni, gdy jeszcze można racjonalnie rynkom wytłumaczyć taką decyzję. Aczkolwiek i tak ta obniżka będzie spóźniona o kilka miesięcy. Ten ruch można było wykonać już pod koniec 2014 roku.

d2vafal

Prawdopodobna obniżka stóp procentowych jest już w cenach. Dlatego sama decyzja nie powinna wywołać zawirowań na rynku złotego. Nie mniej jednak możliwy jest spadek zmienności w oczekiwaniu na tę decyzję. O tym jednak w praktyce będą decydować impulsy docierające z rynków globalnych. A tych dziś nie będzie brakować. Zostanie bowiem opublikowana cała seria indeksów obrazujących kondycję sektora usługowego w poszczególnych gospodarkach europejskich i amerykańskiej. Będzie też opublikowany raport ADP nt. zmiany zatrudnienia w sektorze prywatnym w USA, który będzie dawał przedsmak emocjom jakie czekają rynki w piątek, gdy zostaną zaprezentowane oficjalne dane z rynku pracy.

W średnim terminie dla złotego liczyć będzie się przede wszystkim prawdopodobny napływ kapitałów do Polski w efekcie startującego w tym miesiącu programu skupu obligacji przez Europejski Bank Centralny (ECB). Jak również, oczekiwane przez nas sygnały poprawy sytuacji gospodarczej w Polsce i strefie euro (głównie w Niemczech). Wszystkie trzy elementy będą złotego umacniać. Przeciwwagą dla nich będzie perspektywa podwyżki stóp procentowych przez Fed. Im będzie ona bliższa, tym większa będzie odczuwalna presja podażowa na złotego. I odwrotnie. Odsunięcie w czasie pierwszej podwyżki kosztu pieniądza w USA będzie złotego wspierać.

Marcin Kiepas

Admiral Markets AS Oddział w Polsce

(ISBnews/ Admiral Markets)

d2vafal

Podziel się opinią

Share
d2vafal
d2vafal