Rynki oczekują na komunikat FOMC

Trwa szczyt G8 w Irlandii Północnej, tematem przewodnim jest Japonia. Złoty wczoraj testował kolejne minima, jednakże nie spełnił nadziei kredytobiorców walutowych. Dzisiaj pokaźny pakiet danych ze świata, jednakże rynki i tak czekają na komunikat FOMC.

Rynki oczekują na komunikat FOMC
Źródło zdjęć: © internetowykantor.pl

W Irlandii Północnej odbywa się szczyt państw grupy G8. Biorący udział w spotkaniu potwierdzili wiele obserwacji nie mogących zaskoczyć już chyba nikogo, natomiast jak to często bywa dodali kilka wersów uspakajających rynki. I tak perspektywy gospodarcze świata są pesymistyczne, natomiast poprawę widać zarówno w USA, Japonii jak i nawet w Unii Europejskiej. Dużo uwagi poświęcono Japonii. Odbyły się wstępne negocjacje na temat Umowy o Partnerstwie Strategicznym oraz o Wolnym Handlu z UE. Poruszono również kwestię sytuacji fiskalnej tego kraju.

W dniu wczorajszym złotówka po wysokim początku notowań (4,2400), powoli ale systematycznie umacniała się, osiągając około godziny 16:00 poziom 4,2150. Nie zdołała jednak przełamać tego wsparcia, a popołudnie i wieczór upłynęły na korekcie tego ruchu i około godziny 19:00 kurs powrócił w okolice 4,2350.

O 14:30 opublikowane zostały dane ze Stanów. Empire State wyniósł 7,80 wobec spodziewanego 0. Z kolei o 16:00 nadeszła następna pozytywna publikacja zza oceanu. NAHB Indeks rynku nieruchomości zamiast spodziewanych 44.25 pkt wyniósł 52.00 pkt. Były to dobre dane, aczkolwiek mało istotne wskaźniki nie wpływają na rynek czekający na ważne informacje jakim będzie jutrzejszy komunikat FOMC. Tak było i tym razem.

W dniu dzisiejszym pakiet danych jest bogatszy. Osoby zainteresowane notowaniami funta brytyjskiego nie powinny przegapić godziny 10:30. Wtedy to opublikowany zostanie pokaźny pakiet danych z Wysp, a w nim inflacja konsumencka oraz indeks cen konsumentów. O 11:00 poznamy odczyty indeksu ZEW zarówno z Niemiec jak i UE, rynki spodziewają się delikatnej poprawy tych wskaźników. O godzinie 14:00 opublikowany zostanie raport GUS na temat przeciętnego wynagrodzenia i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. O 14:30 pakiet danych z USA. Publikowane będą: inflacja CPI, pozwolenia na budowę i rozpoczęte budowy domów.

Najważniejszą informacją, na którą czekają rynki jest z pewnością komunikat FOMC. Obserwatorzy oczekują kolejnych informacji o zakończeniu programu QE3. Temat ten ma bardzo silny wpływ na relację euro do dolara, co pośrednio przekłada się na złotówkę. Wszyscy wiemy, że program ten nie będzie trwał wiecznie, natomiast to jak będziemy od niego odchodzić, jeszcze długo będzie wpływać na rynki.

Komentarze do wykresów:

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 14.04.2013 do 18.06.2013

Kurs EUR/PLN, pomimo spadków, porusza się w szerokim kanale wzrostowym. Obecnie testowane jest dolne ograniczenie tej formacji i jednocześnie najbliższe wsparcie techniczne w okolicach poziomów 4,2250,a wyrysowując linię trendu dla ostatnich spadków można stworzyć trójkąt z którego powinno dzisiaj dojść do wybicia. W przypadku ruchu w górę opór stanowić będzie wyrysowana linia ze szczytów ostatnich dni, obecnie jest to 4,2310.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 22.05.2013 do 18.06.2013

Frank szwajcarski porusza się w ramach wyrysowanego trójkąta. W ostatnich dniach kurs testował wsparcie jakim jest 3,4340 czyli 61,8% zniesienie Fibonacciego oraz linia trendu wsparcia formacji. W przypadku ruchu w górę najbliższym oporem jest linia łącząca maksima ostatnich tygodni na poziomie 3,4600. Wsparciem jest testowana niedawno linia łącząca minima ostatnich miesięcy przebiegająca obecnie na poziomie 3.4275.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 14.04.2013 do 18.06.2013

Kurs USD/PLN znajduje się w trendzie spadkowym. Kurs po dynamicznym ruchu w dół zatrzymał się dopiero na 3,1590 czyli 23,6% zniesieniu Fibonacciego. Obecnie mamy do czynienia z lekkim odreagowaniem i kurs zbliżył się do oporu w postaci 38,2% zniesienia Fibonacciego na poziomie 3,1875. Wsparciem będzie 3,1590 czyli linia długookresowego trendu wzrostowego.

Obraz
© (fot. internetowykantor.pl)

Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 14.04.2013 do 18.06.2013

Funt brytyjski po testowaniu dolnego ograniczenia kanału wzrostowego skierował się w stronę środka tego kanału. Najbliższym wsparciem technicznym jest obecnie linia łącza minima ostatnich miesięcy w okolicach 4.9500, natomiast oporem są maksima ostatnich tygodni czyli 5.0840.

Maciej Przygórzewski
FX Dealer
Internetowykantor.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)