Rząd brytyjski dokapitalizował banki
Rząd brytyjski dokapitalizował 3 krajowe banki kwotą około 37 miliardów funtów. W opinii komentatorów jest to "absolutnie wyjątkowy dzień w historii brytyjskiej bankowości".
13.10.2008 | aktual.: 13.10.2008 18:41
Rząd wstrzyknął dodatkowy kapitał, żeby ożywić system bankowy sparaliżowany strachem przed udzielaniem nowych kredytów. Royal Bank of Scotland otrzyma z kieszeni podatników 20 miliardów funtów, dwa kolejne banki HBOS oraz Lloyds-TSB, które się teraz łączą otrzymają razem 17 miliardów. Czwarty bank - Barclays - poinformował, że zbierze potrzebne mu 6,5 miliarda funtów bez pomocy rządowej.
Od dzisiaj podatnicy brytyjscy są właścicielami 60 procent udziałów w Royal Bank of Scotland i 40 procent w połączonym banku HBOS-Lloyds-TSB. Jest to więc swoista nacjonalizacja.
W zamian za dokapitalizowanie rząd otrzymał od uratowanych banków akcje uprzywilejowane, które upoważniają do pierwszeństwa w otrzymywaniu dywidend.
Jednym z najistotniejszych warunków narzuconych przez rząd jest wznowienie udzielania kredytów hipotecznych dla obywateli oraz kredytów dla małych firm na poziomie 2007 roku. Zmuszenie banków do udzielania kredytów ma ożywić gospodarkę, nie dopuścić do upadku małych firm zatrudniających miliony ludzi oraz pohamować paraliż rynku nieruchomości.
Ponadto rząd będzie mógł oceniać pracę zarządu. Prezes i dyrektor wykonawczy Royal Bank of Scotland już sprzątają biurka, żeby zrobić miejsce dla następców przejmujących bank po południu. Dymisja prezesa i dyrektora wykonawczego banku HBOS spodziewana jest jeszcze dzisiaj. Kierownictwo znacjonalizowanych banków nie otrzyma w tym roku premii, a w kolejnych latach premie i bonusy będą wypłacane wyłącznie w akcjach. Ma to skłonić dyrektorów do większej troski o zarządzany bank.