Zbuntowane firmy pożałują? Pomysł na nowy bat na przedsiębiorców

MSWiA apeluje do samorządowców, by włączyli się w walkę z epidemią i odbierali koncesje na alkohol klubom, które mimo obostrzeń otworzą się dla klientów. Samorządy jednak niechętnie patrzą na taki pomysł.

Rząd apeluje o cofnięcie koncesji na alkohol klubom, które wbrew obostrzeniom otwierają się dla klientów
Rząd apeluje o cofnięcie koncesji na alkohol klubom, które wbrew obostrzeniom otwierają się dla klientów
Źródło zdjęć: © Pexels
Jakub Ceglarz

Jak pisze serwis prawo.pl, takie sugestie w kierunku samorządowców padły podczas ostatniego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik podkreślał wówczas, że kluby czy dyskoteki są często ogniskami zakażeń, dlatego powinny być zamknięte. A potencjalne kary niewystarczająco odstraszają właścicieli przed łamaniem obostrzeń.

Właśnie dlatego zdaniem rządu prezydenci miast, wójtowie i burmistrzowie powinni cofać takim miejscom koncesje na alkohol. Ale samorządowcy nie do końca chcą to robić.

mBank webinar odc. 2: Cele i plany inwestycyjne – jak je określać?

Po pierwsze, nie miałoby to oparcia w przepisach. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości dopuszcza tylko kilka przypadków, w których koncesję można cofnąć. Żaden z nich nie dotyczy sytuacji epidemicznej. Takie decyzje na pewno spotkałyby się z zaskarżeniem. A sądy już wielokrotnie stawały po stronie przedsiębiorców w podobnych sprawach. Jak choćby w Opolu, w słynnej sprawie fryzjera.

Jest jeszcze drugi powód, dla którego samorządowcy sceptycznie patrzą na apel rządu.

Jak mówi portalowi prawo.pl Sławomir Liżewski, prawnik specjalizujący się w sprawach gospodarczych i administracyjnych, samorządy po prostu na koncesjach zarabiają. I cofnięcie koncesji pozbawia ich dochodów.

- Tym bardziej, że przedsiębiorca, któremu zezwolenie cofnięto, może wystąpić o ponowne zezwolenie nie wcześniej niż po 3 latach - dodaje.

Poza tym postępowanie dowodowe w sprawie cofnięcia koncesji zazwyczaj trwa wiele miesięcy, wymaga przesłuchania świadków i kontaktu z policją. Nie da się więc podjąć decyzji z dnia na dzień.

Źródło artykułu:money.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (103)