Trwa ładowanie...
MarketNews24
rząd

Rząd chce zlikwidować prywatne pogotowie ratunkowe w Polsce? Kontrowersyjna nowelizacja ustawy

Ministerstwo Zdrowia chce zlikwidować prywatne pogotowie. To oznacza zniszczenie dwudziestu firm i obniżenie poziomu świadczonych usług w polskiej służbie zdrowia. Korzyści dla pacjentów nie widać.

d298rh0
d298rh0

- Propozycja rządu jest oparta na błędnej diagnozie - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). - To jest żerowanie na niechęci do prywatnej służby zdrowia.
Na dodatek, jak ocenia ekspert FOR, proces uchwalania ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym jest przykładem patologii legislacji. - Najpierw, tego samego dnia Ministerstwo Zdrowia zgłosiło dwie nowelizacje ustawy. Następnie, po tym, jak przepisy tzw. dużej nowelizacji spotkały się z krytycznymi opiniami ze strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, skierowano do Sejmu mniej kontrowersyjną małą nowelizację, uzupełnioną jednak w ostatniej chwili w formie autopoprawki o najważniejszy przepis dużej.

Projekt ustawy nie zawiera uzasadnienia, dlaczego w Polsce należy znacjonalizować prywatne pogotowie. Działa dwadzieścia takich firm, a jak są oceniane?

Według Najwyższej Izby Kontroli największy prywatny dostawca usług ratownictwa medycznego w Polsce firma Falck, zapewnia "optymalny poziom realizacji zadań w zakresie przygotowania i prowadzenia działań ratowniczych". Oprócz duńskiego przedsiębiorstwa na rynku działa jeszcze 19 podmiotów, w które uderzy proponowana ustawa.

W 1990 roku Polska i Dania podpisały umowę w sprawie popierania i wzajemnej ochrony inwestycji. Na mocy tej umowy Falck będzie mógł dochodzić odszkodowania od państwa polskiego. - Przez to, że nie będzie na rynku konkurencji, jakość usług dla chorych nie poprawi się - komentuje dr A.Łaszek.

d298rh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d298rh0