Trwa ładowanie...
d4b7n52
09-06-2015 16:20

Rząd proponuje nowe zasady zarządzania ryzykiem finansowym

Wzmocnienie struktury organizacyjnej instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych oraz wprowadzenie nowych zasad zarządzania ryzykiem przez organy zarządzające instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych - zakłada projekt noweli, który we wtorek zaakceptował rząd.

d4b7n52
d4b7n52

Przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów projekt nowelizacji Prawa bankowego i ustawy o obrocie instrumentami finansowymi dostosowuje polskie prawo do dyrektyw UE (dyrektywa CRDIV i rozporządzenie CRR). Jego głównym celem jest m.in. zapobieganie niekontrolowanej upadłości instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, co ma ograniczać ryzyko wystąpienia negatywnych konsekwencji dla stabilności finansowej państwa i gospodarki.

W projekcie ma się m.in. znaleźć nowa definicja banku. W nowy sposób określa ona wielkość, organizację wewnętrzną oraz rodzaj, zakres i złożoność prowadzonej działalności. Proponowana definicja różni się od dotychczasowej wysokością progu procentowego udziału banku w aktywach, depozytach lub funduszach własnych sektora bankowego, od osiągnięcia którego zależy uznanie banku za istotny.

"Proponowane zwiększenie progu z 1 do 2 proc. stanowi wynik konsultacji prowadzonych przez Ministerstwo Finansów z Komisją Nadzoru Finansowego oraz przedstawicielami sektora bankowego" - głosi uzasadnienie.

Projekt wprowadza też m.in. obowiązek ustalenia przez zarząd i zatwierdzenia przez radę nadzorczą podziału kompetencji w zarządzie banku, z uwzględnieniem powierzenia prezesowi funkcji kierowania pracami zarządu i wskazania mu podległości komórki audytu wewnętrznego.

d4b7n52

Dokument zakłada także "obowiązek uzyskania zgody KNF na powołanie prezesa zarządu oraz członka zarządu banku nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności banku". "Projektowane rozwiązanie ma zastąpić dotychczasowy wymóg uzyskania zgody w odniesieniu do dwóch członków zarządu, w tym prezesa" - głosi uzasadnienie.

Rozwiązania ujęte w projekcie obejmują także m.in. nałożenie na instytucje finansowe obowiązku raportowania rodzajów prowadzonej działalności, rocznego obrotu, liczby pracowników itp. osobno dla każdego kraju, w którym prowadzą działalność.

"Projektowane rozwiązania - w ujęciu długoterminowym - zapewnią pozytywne skutki dla sektora finansowego poprzez wzmocnienie bazy kapitałowej oraz lepsze zabezpieczenie przed ryzykiem płynności, dzięki czemu zostanie ograniczone ryzyko angażowania funduszy publicznych w ratowanie podmiotów zagrożonych upadłością w przyszłości" - głosi komunikat CIR.

"Nowe przepisy będą pozytywnie oddziaływać na sektor przedsiębiorstw i gospodarstw domowych, które deponują swoje oszczędności i uzyskują finansowanie od banków i firm inwestycyjnych. Zapewnią lepszą ochronę klientów (mniejsze zagrożenie upadłością instytucji) oraz umożliwią utrzymanie poziomu finansowania w okresie dekoniunktury" - dodaje Centrum Informacyjne Rządu.

d4b7n52
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b7n52