Trwa ładowanie...
dh8icfu

Rząd przeznaczy 911 mln zł na program ochrony brzegów morskich do 2023 r.

Warszawa, 01.09.2015 (ISBnews) - Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Program ochrony brzegów morskich", poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR). Maksymalny limit wydatków budżetowych na cały okres realizacji programu (lata 2004-2023) to 911 mln zł.

Share
dh8icfu

"Zmiany wprowadzone do ustawy umożliwią urzędom morskim sprawniejsze wykonywanie obowiązków dotyczących budowy, utrzymania i ochrony umocnień brzegowych, wydm i zalesień ochronnych w pasie technicznym wybrzeża oraz reagowanie na zagrożenia związane z erozją brzegu morskiego" - czytamy w komunikacie.

Działania dotyczące ochrony wybrzeża przewidują dokumenty rządowe. W przyjętym przez rząd w październiku 2014 r. strategicznym planie adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 (z perspektywą do roku 2030) określono wpływ zmian klimatu na wrażliwe sektory i obszary, w tym strefę wybrzeża. Podejmowanie działań na rzecz ochrony brzegu morskiego przewiduje także dokument rządowy "Polityka morska Rzeczypospolitej Polskiej do roku 2020 (z perspektywą do roku 2030)".

"Program ochrony brzegów morskich" zawiera działania, których celem jest:
- wzmocnienie i utrzymanie systemu zabezpieczenia przeciwpowodziowego terenów nadmorskich,
- stabilizacja linii brzegowej, zapobieganie erozji i zanikowi plaż oraz degradacji klifów,
- prowadzenie i rozszerzanie zakresu monitoringu stanu wybrzeża morskiego i strefy wód przybrzeżnych" - podało CIR.

dh8icfu

Do obowiązującej ustawy wprowadzono zmiany. Jedna z nich dotyczy zdefiniowania bezpieczeństwa brzegu morskiego przez jego odporność na sytuację sztormową o określonym prawdopodobieństwie zdarzenia. Zaktualizowano także listę odcinków brzegu morskiego przeznaczonych do działań ochronnych, które znajdują się w załączniku do ustawy. Zrezygnowano z przyporządkowania kwot przeznaczonych na finansowanie zadań ujętych w programie do konkretnych odcinków. Dzięki temu możliwe będzie lepsze, bardziej elastyczne wydatkowanie środków na realizację zintegrowanych projektów ochrony brzegów morskich.

"Program finansowany jest z budżetu państwa oraz z innych źródeł - maksymalny limit wydatków budżetowych na cały okres realizacji (lata 2004-2023) to 911 mln zł, przy czym minimalna roczna kwota wydatków budżetu państwa wynosi 34 mln zł" - czytamy także.

(ISBnews)

dh8icfu

Podziel się opinią

Share
dh8icfu
dh8icfu