Trwa ładowanie...
d3jfaju

Rząd przeznaczy z 435 mln zł na program rozwoju czytelnictwa w ciągu 5 lat

Warszawa, 06.10.2015 (ISBnews) - Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa", na którego realizację przeznaczone zostanie 435 mln zł z budżetu państwa oraz 231 mln zł z budżetów samorządów w ciągu 5 lat, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Share
d3jfaju

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa będzie realizowany w latach 2016-2020. Został przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej.
"W ciągu 5 lat na wykonanie zadań programu z budżetu państwa zostanie przeznaczone 435 mln zł (po 87 mln zł w każdym roku).Samorządy terytorialne na jego realizację przeznaczą 231 mln zł. W sumie będzie to ponad 660 mln zł. Program stanowi spełnienie obietnicy złożonej przez premier E. Kopacz w exposé, w którym zapowiedziała, że jej rząd będzie dbał o bogatszą ofertę książek w bibliotekach" - czytamy w komunikacie.

W ramach programu wyznaczono trzy priorytety:

  • zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych - prowadzony przez Bibliotekę Narodową w Warszawie (na ten cel przewidziano 135 mln zł z budżetu państwa w ciągu 5 lat). Zasadniczym celem tego priorytetu jest uatrakcyjnienie zasobów bibliotek publicznych przez zwiększenie udziału nowości wydawniczych w ich zbiorach oraz wzrost dostępności książek, czasopism, multimediów, wydawnictw nutowych i kartograficznych.
  • infrastruktura bibliotek 2016-2020 - prowadzony przez Instytut Książki w Krakowie (na ten cel przewidziano 150 mln zł z budżetu państwa w ciągu 5 lat) Celem priorytetu jest wzmocnienie potencjału i roli bibliotek publicznych oraz bibliotek publicznych wchodzących w skład innej instytucji kultury. W ramach tego priorytetu dofinansowywane będą modernizacja, budowa, przebudowa i wyposażenie budynków bibliotecznych, co podniesie ich standard. Adresatem tych działań będą biblioteki publiczne w gminach wiejskich, miejsko-wiejskich lub miejskich do 50 tys. mieszkańców.
  • rozwijanie zainteresowań uczniów przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych - operatorami priorytetu są wojewodowie i właściwi ministrowie (na ten cel zostanie przeznaczone 150 mln zł w okresie 5 lat). W ramach tego priorytetu przewidziano uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału i roli tych placówek. Podstawowym celem tego priorytetu jest wzmocnienie zainteresowań i aktywności czytelniczej uczniów.

(ISBnews)

d3jfaju

Podziel się opinią

Share
d3jfaju
d3jfaju