Rząd przyjął projekt nowelizacji deregulacyjnej
Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów, m.in. adwokatów, notariuszy, komorników, detektywów, trenerów i taksówkarzy. Pierwsza transza obejmuje całościową lub częściową deregulację 50 zawodów.
Projekt nowelizacji dotyczy ponad 20 ustaw. Jest to pierwszy etap deregulacji. Już na początku sierpnia resort sprawiedliwości zapowiadał, że jest prawie gotowy na prezentację drugiej transzy grup zawodowych do deregulacji, głównie z branż będących obecnie pod kontrolą resortów finansów oraz transportu i budownictwa. Chodzi w sumie o ok. 100 kolejnych zawodów - m.in. maklerów giełdowych i doradców podatkowych.
Deregulacja ma polegać na ograniczeniu lub likwidacji obecnych wymogów (np. certyfikatów, licencji) i ułatwić wejście do danego zawodu. Pierwsza transza obejmuje 50 zawodów - w tym m.in. prawnicze: adwokat, radca prawny, notariusz, komornik, syndyk, urzędnik sądowy i prokuratury, a także m.in.: detektyw, ochroniarz, trener, instruktor sportu, przewodnik turystyczny lub pilot wycieczek, bibliotekarz, instruktor nauki jazdy czy np. taksówkarz.
Regulacje skierowano do konsultacji społecznych 6 marca 2012 r.; później projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych. W trakcie konsultacji przedstawiciele niektórych grup zawodowych (m.in. taksówkarze) protestowali przeciwko proponowanym zmianom, co doprowadziło do korekt projektu.
Jak poinformowano w komunikacie, w przyjętym we wtorek projekcie wprowadzono m.in. zmianę, zgodnie z którą tylko gminy liczące powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły przeprowadzać egzamin dla taksówkarzy. Rozszerzony został też wymóg niekaralności wobec trenerów i instruktorów sportu o przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajowości czy związane z korupcją w sporcie. Z kolei do prawniczych egzaminów zawodowych dopuszczono legislatorów mogących wykazać się praktyką w tworzeniu aktów prawa, a także utworzono instytucję "notariusza powołanego na trzy lata" dla osób, którym po zdaniu egzaminu zawodowego nie udało się znaleźć kancelarii notarialnej, w której mogłyby odbyć asesurę.
Pierwotnie projekt ustawy otwierał dostęp do 49 zawodów - ostatecznie lista ta liczy 50 profesji. Chodzi o to, że deregulacją objęto siedem, a nie - jak pierwotnie zakładano - trzy zakresy uprawnień geodetów. Równocześnie przesunięto deregulacje dostępu do takich zawodów jak mechanik wiertnik, spawacz w odkrywkowych zakładach górniczych i spawacz w zakładach górniczych - do kolejnej transzy.