Rząd przyjął sprawozdanie pełnomocnika rządu d/s restrukturyzacji górnictwa
Rada Ministrów przyjęła we wtorek na posiedzeniu w Katowicach sprawozdanie pełnomocnika rządu d/s restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego z działalności za okres od 18 listopada 2014 r. do 8 maja 2015 - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
30.06.2015 18:15
W sprawozdaniu - jak podał CIR - znalazły się informacje dotyczące przygotowania dokumentu "Plan naprawczy Kompanii Węglowej S.A".
"Opracowanie i pilne wdrożenie planu było jedyną szansą uniknięcia ryzyka upadłości Kompanii Węglowej, a w efekcie ogromnych konsekwencji społecznych i ekonomicznych oraz negatywnego wpływu na stan bezpieczeństwa energetycznego kraju" - wskazano w komunikacie. Plan naprawczy Kompanii Węglowej został przyjęty przez rząd 7 stycznia 2015 r.
Jak podkreślił CIR plan zawiera rekomendację istotnych zmian w spółce; propozycje przekształceń ukierunkowano na zwiększenie efektywności działania, obniżenie kosztów, utworzenie przejrzystej struktury organizacyjnej, z uwzględnieniem potrzeb sektora związanych z projektami inwestycyjnymi.
"Celem tych działań jest prowadzenie przez spółkę rentownej działalności gospodarczej w perspektywie długofalowej. Ich realizacja wpłynie na utrzymanie bezpieczeństwa energetycznego państwa i zatrudnienia w górnictwie węgla kamiennego" - zaznaczono w komunikacie.
W przyjętym przez rząd sprawozdaniu znalazły się także informacje o przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015, a także informacje o podpisanym ze związkami zawodowymi porozumieniu.
Według CIR działaniem koniecznym do realizacji planu naprawczego dla Kompanii Węglowej była nowelizacja ustawy z 7 września 2007 r. o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego w latach 2008-2015 która wprowadziła mechanizmy wspierające przeprowadzenie działań naprawczych w kopalniach przekazywanych do Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA (SRK SA).
Chodzi m.in.: o zasady nabywania kopalni przez SRK SA oraz określenie instrumentów osłonowych dla pracowników restrukturyzowanych kopalni (urlop górniczy, urlop dla pracowników zakładów mechanicznej przeróbki węgla, jednorazowa odprawa pieniężna) i warunki ich przyznawania. Ustawa weszła w życie 4 lutego 2015 r.
17 stycznia 2015 r. zawarto porozumienie między stroną rządową, Międzyzakładowym Komitetem Protestacyjno-Strajkowym, zakładowymi organizacjami związkowymi działającymi w Kompanii Węglowej SA oraz zarządami Spółki Restrukturyzacji Kopalń SA, Kompanii Węglowej SA, Węglokoks SA.
Porozumienie zmodyfikowało "Plan naprawczy Kompanii Węglowej SA", przede wszystkim w zakresie struktury organizacyjnej spółki przez zmianę przekazywania aktywów.
Ustalono, że po nabyciu kopalni przez SRK, spółka stanie się stroną w dotychczasowych stosunkach pracy na zasadach art. 231 Kodeksu pracy. Uzgodniony ze stroną związkową pakiet osłon socjalnych zostanie wprowadzony do ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. "Prace nad Programem rozwoju górnictwa na lata 2016-2020 z perspektywą do 2027 r. zostaną wznowione. Porozumienie jest systematycznie realizowane" - poinformowano w komunikacie.
Zgodnie z komunikatem zaprezentowana w "Planie naprawczym Kompanii Węglowej SA", a następnie skorygowana w negocjacjach ze związkami zawodowymi koncepcja restrukturyzacji sektora górnictwa węgla kamiennego, jest realizowana.
Jak podał CIR zakończono proces zbywania do SRK SA kopalni będących w strukturach KW SA. Zakończono również proces zbywania kopalni Bobrek i Piekary do Węglokoks Kraj. "Aktualnie realizowana jest koncepcja tworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej na bazie 11 kopalni znajdujących się w strukturach KW SA. W celu przeprowadzenia procesu likwidacji do SRK SA zostaną zbyte także oznaczone części zakładów górniczych KHW SA: Ruch +Mysłowice+ KWK +Mysłowice-Wesoła+ oraz Ruch +Boże Dary+ KWK +Murcki-Staszic+" - wskazano w komunikacie.
4 marca 2015 r. Polska przekazała do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny w sprawie pomocy państwa dla sektora górnictwa węgla kamiennego. "Obecnie wniosek znajduje się na etapie postępowania wstępnego - strona polska odpowiada na szczegółowe pytania KE" - podał CIR.
Z kolei w Jastrzębskiej Spółce Węglowej SA i Katowickim Holdingu Węglowym SA zostały podpisane - jak poinformowało CIR - porozumienia ze stroną społeczną, na podstawie, których realizowane są ich plany naprawcze.