Trwa ładowanie...

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2015 r.

Rząd przyjął we wtorek założenia do projektu ustawy budżetowej na 2015 r. Zgodnie z nimi, w przyszłym roku PKB wzrośnie o 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc. - poinformowało PAP Centrum Informacyjne Rządu.

Rząd przyjął założenia do projektu budżetu na 2015 r.Źródło: AFP, fot: John Macdougall
d3n1u07
d3n1u07

W przyjętej w kwietniu przez rząd Aktualizacji Programu Konwergencji (APK) MF założyło, że w tym roku nasza gospodarka będzie rozwijać się w tempie 3,3 proc., a w przyszłym wzrost przyspieszy do 3,8 proc. Stopa bezrobocia ma spaść do 9,3 proc., wobec 9,8 proc. zakładanych w tym roku.

Rząd proponuje wzrost płacy minimalnej do 1750 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Płaca minimalna będzie więc wyższa, niż wynikałoby z ustawy - zgodnie z nią minimalne wynagrodzenie miałoby wynieść bowiem 1731 zł.

Od 1 stycznia 2014 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrosło o 80 zł i wynosi 1680 zł brutto. Przyjęta przez rząd propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia w kolejnym roku powinna zostać do 15 czerwca przedstawiona Komisji Trójstronnej.

d3n1u07

Rząd przyjął ponadto na wtorkowym posiedzeniu propozycję wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2015 roku i wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej. Z wcześniejszych, nieoficjalnych informacji PAP wynikało, że wskaźnik waloryzacji rent i emerytur ma być zgodny z ustawowym mechanizmem - będzie odpowiadał średniorocznemu wskaźnikowi inflacji w poprzednim roku kalendarzowym zwiększonym o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku. W 2014 roku świadczenie emerytalno-rentowe wzrosły o 1,6 proc.

- Będziemy analizowali możliwości pozytywnej zmiany dla pracowników administracji - zapowiedział premier. Dodał, że rząd w tej sprawie kieruję się ostrożnością i nie chce składać obietnic bez pokrycia.

- W najbliższej przyszłości, po przeprowadzeniu analizy, będziemy mogli podejmować jakieś decyzje dotyczące zmian. Na razie zakładamy, że ze względu na to, iż ciągle jesteśmy - mimo zawieszenia - w tej procedurze nadmiernego deficytu, musimy postępować jeszcze ostrożnie. Nie możemy ludziom dawać obietnic, których później nie będzie można zrealizować - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Premier Tusk poinformował, że przyjęte we wtorek założenia do budżetu nie są jeszcze projektem ustawy budżetowej na 2015 r., ale założeniami makroekonomicznymi. - Jest kilka ciekawych danych, kilka ciekawych przesłanek. Między innymi zakładamy, że wzrost (gospodarczy - PAP) powinien osiągnąć w 2015 r. poziom 3,8 proc, a inflacja powinna lekko przekroczyć 2 proc. - powiedział.

d3n1u07

- To co chyba najważniejsze to to, że proponujemy - chyba po raz pierwszy w ostatnich latach - minimalne wynagrodzenie wyższe, niż wynikałoby to z naszego ustawowego zobowiązania - podkreślił. Dodał, że propozycja ta zostanie przekazana Komisji Trójstronnej.

- Chcemy w ten minimalny sposób rozpocząć takie działania, które pozwolą krok po kroku korzystać coraz większej grupie ludzi w Polsce z faktu, że przełamaliśmy zagrożenia kryzysowe - mówił premier.

Rada Ministrów przyjęła w założeniach do przyszłorocznego budżetu, że stopa bezrobocia rejestrowanego wyniesie 12,2% na koniec 2015 r., podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).

"Biorąc pod uwagę prognozowane zmiany dotyczące popytu na pracę, czyli wzrost przeciętnego zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,4% w 2014 r. i 0,7% w 2015 r. - stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2015 r. wyniesie 12,2%" - czytamy w komunikacie CIR.

d3n1u07

Resort pracy podawał kilka dni temu, że stopa bezrobocia rejestrowanego w maju wyniosła 12,5%, co oznacza, że w porównaniu do kwietnia spadła o 0,5 pkt proc. Jak podkreślało ministerstwo, ostatni raz tak dobry wynik miał miejsce w maju 2008 r. Stopa bezrobocia na koniec maja była o 1,1 pkt proc. niższa niż przed rokiem. Tylko od stycznia spada o 1,5 pkt proc.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz mówił, że stopa bezrobocia w wakacje może spaść poniżej 12,0%.

Procedura budżetowa przewiduje, że założenia projektu budżetu państwa na następny rok rząd ma przedstawić do 15 czerwca Komisji Trójstronnej. Wstępny projekt budżetu Komisja Trójstronna powinna otrzymać do 10 września, a do końca września rząd ma przyjąć i przekazać do Sejmu ostateczny projekt budżetu wraz z uzasadnieniem.

d3n1u07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n1u07