Trwa ładowanie...

Rząd przyjął zmiany w programie inwestycji kolejowych do 2015 roku

We wtorek rząd zaktualizował "Wieloletni program inwestycji kolejowych do roku 2015" - podało Centrum Informacyjne Rządu. Inwestycje, które zgłoszą PKP PLK dotyczą m.in. tras: Wrocław - Poznań, Warszawa - Poznań czy Warszawa - Grodzisk Mazowiecki.

Share
Rząd przyjął zmiany w programie inwestycji kolejowych do 2015 roku
Źródło: Fotolia
d3saq8c

W komunikacie wyjaśniono, że w załączniku do programu zawarto sześć projektów, które PKP Polskie Linie Kolejowe zgłoszą w 2014 r. do pierwszego konkursu w ramach nowego instrumentu finansowego UE - Funduszu "Łącząc Europę" (Connecting Europe Facility - CEF).

Konkursy będą prowadzone na szczeblu KE przez Agencję Wykonawczą ds. Innowacji i Sieci. CIR dodało, że po ogłoszeniu wyników konkursu załącznik będzie zaktualizowany. Przewidziano, że środki akcyzowe nie będą mogły być wykorzystane do współfinansowania projektów finansowanych przez CEF.

Inwestycje ujęte w załączniku to m.in. prace na linii kolejowej na linii Wrocław - Poznań (odcinek granica woj. dolnośląskiego - Czempiń), gdzie linia ma zostać m.in. dostosowana do wymogów TEN-T (chodzi wytyczne dotyczące rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, który obejmuje m.in. instalację ERTMS, czyli Europejskiego Systemu Zarządzania Ruchem Kolejowym). Mają być także prowadzone między Warszawą a Poznaniem, na odcinku Sochaczew-Swarzędz. To końcowy etap modernizacji linii między stolicami Mazowsza i Wielkopolski, który ma objąć m.in. przebudowę dużych stacji, by miały one 750-metrową długość użyteczną torów dla pociągów towarowych.

d3saq8c

Chodzi także o inwestycje w okolicach Warszawy: remont 49 km torów na linii Warszawa Włochy - Grodzisk Mazowiecki (likwidacja tzw. wąskiego gardła na wjeździe do stolicy); modernizację linii obwodowej Warszawy na odcinku Warszawa Gołąbki - Warszawa Zachodnia - Warszawa Gdańska. To trasa, z której korzystają zarówno pociągi towarowe, jak i pasażerskie. Inwestycja ma się przyczynić do likwidacji "wąskich gardeł" w Warszawskim Węźle Kolejowym.

Inwestycje mają dotyczyć także prac na odcinku Sadowne - Białystok oraz pozostałych na odcinku Warszawa Rembertów - Sadowne na ok. 213 km. Trasa jest wykorzystywana przez pociągi pasażerskie i towarowe. Połączy Warszawę (przez Kowno i Rygę) z Tallinem. Rezultatem prac ma być podniesienie prędkości składów towarowych do 120 km/h, a pasażerskich do 160 km/h.

Aktualizacja programu dotyczy także prac, które mają być prowadzone na ok. 288-km linii Poznań Główny - Szczecin Dąbie. Dzięki inwestycji skrócić się ma czas jazdy.

Na inwestycje wyszczególnione w załączniku przewiduje się 10,2 mld zł, z tego 7,4 mld zł ma pochodzić z UE, 1,3 mld zł ze środków krajowych, a 1,5 mld zł ze środków własnych PKP PLK z kredytu EBI (Europejskiego Banku Inwestycyjnego).

d3saq8c

Podziel się opinią

Share
d3saq8c
d3saq8c