Trwa ładowanie...

Rząd przyspiesza z obsługą Ukraińców. Będą mobilne punkty ZUS

Numer PESEL dostało już 301 tys. Ukraińców, a od soboty w całej Polsce ruszą mobilne punkty ZUS dla uchodźców- zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Taki punkt powstanie m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie. Szefernaker dodał, że wraz z samorządowcami rząd wypracowuje narzędzia, które najlepiej pozwolą realizować ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy.

Uchodźcy z Ukrainy w centrum zakwaterowania w halach Centrum Targowo-Wystawienniczego Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie Uchodźcy z Ukrainy w centrum zakwaterowania w halach Centrum Targowo-Wystawienniczego Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie Źródło: PAP, fot: Albert Zawada
d3b8ehy

Wiceminister odpowiadał w Sejmie na pytania posłanek PiS na temat pomocy udzielanej uchodźcom wojennym z Ukrainy. Poinformował m.in., że do ostatniej doby 301 tysięcy obywateli Ukrainy otrzymało numer PESEL. Dodał, że rozmawiał z wojewodami o przekazaniu gminom mobilnych punktów, które zwiększą możliwość rejestracji, co usprawni też codzienne załatwianie spraw przez obywateli polskich.

Będzie więcej punktów do wnioskowania o PESEL

"Ten sprzęt trafi w najbliższym czasie tam, gdzie jeszcze nie trafił. W dużych miastach już jest" - zapowiedział Szefernaker. Poinformował też, że od soboty w całej Polsce ruszą mobilne punkty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Taki punkt ZUS-u znajdzie się też m.in. na Stadionie Narodowym w Warszawie, największym punkcie, w którym uchodźcy mogą wnioskować o PESEL. "Po nadaniu PESEL będzie możliwość od razu również złożenia wniosków w kwestiach związanych z ZUS-em" - zaznaczył.

d3b8ehy

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rosja użyje żywności jako broni? Ekspert komentuje możliwy kryzys

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że wraz z samorządowcami rząd wypracowuje narzędzia, które najlepiej pozwolą realizować ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy. Zaznaczył, że pierwsze pieniądze, które na mocy tej ustawy przysługują za pomoc, trafiły już do gmin.

"Od jutra również rozpoczniemy proces usystematyzowania pracy wolontariuszy w terenie. Każdy wojewoda spotka się z instytucjami, które pomagały od pierwszego dnia wojny. Także koszty, które poniosły organizacje pozarządowe, będą rekompensowane przez Fundusz Pomocy" - zapowiedział wiceszef MSWiA.

d3b8ehy

Nadawany uchodźcom PESEL uprawnia do korzystania z różnego rodzaju świadczeń: zdrowotnych, socjalnych, rodzinnych. Umożliwi też podjęcie pracy czy założenia działalności gospodarczej. Czas na złożenie wniosku o nadanie nr PESEL wynosi 60 dni od momentu wjazdu na teren Polski.

Od poniedziałku działa infolinia ZUS dotycząca świadczeń, które mogą uzyskać w Polsce Ukraińcy uciekający przed wojną. Jest prowadzona w językach ukraińskim i polskim. Działa w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55.

Od 25 marca obywatele Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote w 52 oddziałach PKO BP. W planach jest uruchomienie usługi w kolejnych 48 placówkach. Wymienić można do 10 tysięcy hrywien na jedną osobę, która ukończyła 18 lat. Lista oddziałów, w których można dokonywać wymiany, znajduje się pod tym linkiem.

Tragiczne skutki wojny

Czwartek jest 29. dniem agresji Rosji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego. Przez ten czas do Polski z Ukrainy uciekło 2,2 mln uchodźców. We wtorek Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 953 cywilów od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj, w tym 78 dzieci. 1557 osób zostało rannych. "Uważamy, że rzeczywiste liczby są znacznie wyższe, szczególnie na obszarach niekontrolowanych przez ukraiński rząd, ponieważ informacje z niektórych miejsc, w których toczyły się intensywne walki, są opóźnione, a wiele doniesień wciąż czeka na potwierdzenie" - napisano w dokumencie.

d3b8ehy

Według ONZ dotyczy to m.in. Mariupola i Wołnowachy (obwód doniecki), Iziumu (obwód charkowski), Siewierodoniecka i Rubiżnego (obwód ługański), Trościańca (obwód sumski), gdzie odnotowano liczne ofiary cywilne. Dokładne liczby podlegają dalszej weryfikacji i nie są uwzględniane w obecnych statystykach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3b8ehy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d3b8ehy