Trwa ładowanie...

Polska pomoże Ukraińcom wymienić hrywnę. Od piątku rusza skup w PKO BP

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski uciekły przed wojną już ponad dwa miliony uchodźców. Ukraińcy mają jednak problem z wymianą swojej waluty, bo kantory nie chcą przyjmować hrywien. Dlatego w sprawę zaangażowały się NBP, jego ukraiński odpowiednik i największy polski bank, PKO BP. W tym ostatnim od piątku będzie można wymieniać ukraińską walutę.

Polska pomoże Ukraińcom wymienić hrywnę. Od piątku rusza skup w PKO BP Polska pomoże Ukraińcom wymienić hrywnę. Od piątku rusza skup w PKO BP Źródło: Adobe Stock, fot: Mikhail
d1l5sy2

Od 25 marca obywatele Ukrainy mogą wymienić hrywny na złote w 52 oddziałach PKO BP - podał bank. W planach jest uruchomienie usługi w kolejnych 48 placówkach. Wymienić można do 10 tysięcy hrywien na jedną osobę, która ukończyła 18 lat. Jedna osoba może dokonać wymiany więcej niż raz, ale łącznie wartość wymiany nie może przekroczyć 10 tys. hrywien.

Uchodźcy będą mogli wymienić hrywny

Wymiana dotyczy wyłącznie banknotów o nominałach: 100, 200, 500 i 1000 hrywien. Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej, paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny. Lista oddziałów, w których można dokonywać wymiany, znajduje się pod tym linkiem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pomoc dla osób z Ukrainy. Czego najbardziej potrzeba?

Mechanizm wymiany hrywien to efekt współpracy Narodowego Banku Polskiego i Narodowego Banku Ukrainy. PKO Bank Polski zajmie się operacyjnie realizacją skupu hrywien, które następnie zostaną odkupione przez NBP.

d1l5sy2

"Wielu przedstawicieli dzielnego Narodu Ukraińskiego, uciekając przed zbrodniczą agresją wojenną, trafiło do Polski. Często mają oni ze sobą tylko hrywny (zabrane w pośpiechu), których do tej pory nie mogli wymienić na złotego. Od pierwszego dnia wojny pracowaliśmy w NBP, razem z naszymi przyjaciółmi z Narodowego Banku Ukrainy, nad rozwiązaniem tego problemu. Ważne, aby bohaterscy obrońcy Ukrainy wiedzieli, że dbamy o ich rodziny. Bardzo się cieszę z uregulowania tej ważnej dla uchodźców kwestii" – mówi prezes NBP Adam Glapiński, cytowany w komunikacie.

PKO BP nie pobiera opłat za transakcje, nie stosuje również spreadu. Przeliczenie następuje po kursie ustalonym przez Narodowy Bank Ukrainy i przekazanym do Narodowego Banku Polskiego, a następnie do PKO Banku Polskiego.

Wszystkie hrywny skupione przez PKO BP zostaną sprzedane do Narodowego Banku Polskiego, który po zakończeniu skupu odsprzeda je Narodowemu Bankowi Ukrainy. Zarówno PKO BP, jak i Narodowy Bank Polski, stosują ten sam kurs, co oznacza, że żaden z wymienionych banków nie zarabia na wymianie hrywien na złote. W celu ułatwienia obsługi dużej liczby osób kurs hrywny ustalany jest w zaokrągleniu do pełnych groszy.

d1l5sy2

Będą oddzielne stanowiska do wymiany hrywny

PKO BP wyjaśnił, że w każdym z oddziałów wydzielone będą specjalne, dodatkowe stanowiska, których obsada zajmuje się wyłącznie wymianą hrywien, co ma pozwolić na niezakłóconą obsługę normalnego ruchu klientów. W komunikacie dodano, że pieniądze można otrzymać zarówno w gotówce, jak i przelewem na konto.

Jak tłumaczył portal money.pl, większość kantorów nie chce wykupować hrywien od uciekających przed wojną Ukraińców, bo w najbliższym czasie nie będą mogły ich sprzedać. Gdyby zatem zdecydowały się na zakup ukraińskiej waluty, to brałyby na siebie ryzyko finansowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1l5sy2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d1l5sy2