Rząd za 15‑proc. minimalną podstawową stawką VAT w UE
Rząd opowiada się za przedłużeniem obowiązywania w UE minimalnej podstawowej stawki VAT na poziomie 15 proc. - poinformował w środę w Senacie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Stanowisko rządu poparła senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych.
Komisja ta opiniowała w środę projekt dyrektywy UE dotyczącej wspólnego systemu podatku od wartości dodanej w odniesieniu do obowiązywania minimalnej stawki podstawowej.
Z końcem 2010 r. wygasają przepisy ustalające podstawową minimalną stawkę VAT w Unii Europejskiej na poziomie 15 proc. Komisja Europejska zaproponowała przedłużenie obowiązywania tej stawki do 31 grudnia 2015 r. KE argumentuje m.in., że da to przedsiębiorcom pewność prawną.
Według KE, ustalenie minimalnej podstawowej stawki VAT w całej UE pozwoli uniknąć sytuacji, w której rosnące różnice w stawkach podatkowych stosowanych przez poszczególne kraje Wspólnoty doprowadziłyby do zakłócenia równowagi strukturalnej w UE i zakłócenia konkurencji w niektórych obszarach działalności gospodarczej.
- Rząd popiera dyrektywę przedłużającą okres stosowania minimalnej stawki. Gdyby takiej stawki nie było, mogłoby dojść do zakłócenia stosowania tego zharmonizowanego podatku - powiedział wiceminister.
Według niego, przedłużenie stawki minimalnej znajduje odzwierciedlenie na gruncie czysto praktycznym - ogranicza szkodliwą konkurencję podatkową między krajami UE. - Można sobie wyobrazić sytuację, mając w UE 27 krajów, że będą one stosowały dumpingową stawkę podatku VAT, żeby przyciągnąć klientów z krajów ościennych - powiedział Grabowski.
Przypomniał, że w latach 90. oprócz stawki minimalnej na poziomie 15 proc. obowiązywała także stawka maksymalna w wysokości 25 proc.