Rząd za projektem zmiany ustawy o dopłatach bezpośrednich

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o dopłatach bezpośrednich. Wynika ona z konieczności dostosowania polskiego prawa do przepisów unijnych. Doprecyzowano m.in. przepisy dotyczące składania wniosków o takie dopłaty przez internet.

Rząd za projektem zmiany ustawy o dopłatach bezpośrednich
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

28.12.2010 | aktual.: 28.12.2010 18:53

W projekcie nowelizacji ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego doprecyzowano przepisy dotyczące sposobu składania wniosków o takie dopłaty za pomocą formularza umieszczonego na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tej formie będzie można składać wnioski od 15 marca 2011 r.

Nowe przepisy regulują ponadto przypadki, gdy do wniosku składanego elektronicznie niezbędne jest dołączenie dokumentów. Jest tak w przypadku wniosków m.in. o tzw. płatność cukrową czy zwierzęcą. Rolnik, który zdecyduje się na elektroniczną formę dostarczenia wniosku, będzie mógł dołączyć skan wymaganych dokumentów bądź przesłać dokumenty opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym. Ponadto możliwe będzie przekazanie dokumentów pocztą lub złożenie ich bezpośrednio w biurze powiatowym Agencji.

Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, projekt nowelizacji wynika z konieczności wdrożenia zapisów unijnego rozporządzenia ustanawiającego jednolite zasady płatności bezpośrednich dla rolników w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Zgodnie z tymi przepisami, od 1 stycznia 2010 r. państwa członkowskie musiały określić, czy przy dopłatach bezpośrednich warunkiem ich otrzymania jest limit kwotowy (100 euro) czy limit powierzchniowy (1 ha).

W Polsce warunkiem otrzymania dopłaty bezpośredniej jest posiadanie gospodarstwa o powierzchni 1 ha, z wyjątkiem płatności do owoców miękkich. W związku z tym w projekcie nowelizacji ustawy wprowadzony jest limit powierzchniowy (1 ha) również w stosunku do dopłat do owoców miękkich.

Projektowana nowelizacja reguluje także sprawy związane z przyznaniem spadkobiercy rolnika płatności obszarowych, płatności cukrowej, płatności do pomidorów, do krów i owiec w sytuacji, gdy postępowanie sądowe w sprawie nabycia spadku nie zostało zakończone. W takich przypadkach spadkobierca ma dołączać do wniosku o wypłatę dopłaty - zaświadczenie sądu o zarejestrowaniu wniosku o stwierdzenie nabycia spadku lub potwierdzoną kopię wniosku o stwierdzenie nabycia spadku. Spadkobierca, po zakończonym postępowaniu sądowym, musi złożyć prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)