Rząd za zwiększeniem kar za nadużycia na rynku kapitałowym
Podwyższenie maksymalnej kary więzienia z 3 do 4 lat za ujawnianie informacji poufnej lub nakłanianie do nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, których dotyczy ta informacja - zakłada m. in. projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który w czwartek zaakceptował rząd.
24.11.2016 19:55
Nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw była konieczna ze względu na konieczność implementacji dyrektyw unijnych - informuje w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów Centrum Informacyjne Rządu.
Chodzi m.in. o dyrektywę 2014/57/UE w sprawie sankcji karnych za nadużycia na rynku (dyrektywa MAD) oraz dyrektywę 2015/2392 w sprawie rozporządzenia europejskiego nr 596/2014 (rozporządzenie MAR), w odniesieniu do zgłaszania właściwym organom rzeczywistych lub potencjalnych naruszeń tego rozporządzenia.
Celem noweli, jak pisze CIR, jest "wzmocnienie ochrony uczestników polskiego rynku kapitałowego, w tym inwestorów indywidualnych w spółkach publicznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa obrotu na rynku kapitałowym".
"Ich osiągnięciu służy przede wszystkim wprowadzenie do polskiego prawa regulacji unijnych. Nowe rozwiązania będą sprzyjać eliminowaniu nieuprawnionego wykorzystywania informacji poufnych i nadużyć na rynku kapitałowym oraz zapewnią większe bezpieczeństwo systemom rozrachunku papierów wartościowych" - informuje CIR.
Dodaje, że w myśl projektu, w związku z implementacją dyrektywy MAD, "w polskich przepisach podwyższono maksymalną sankcję karną z 3 do 4 lat pozbawienia wolności za ujawnianie informacji poufnej, udzielanie rekomendacji lub nakłanianie do nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, których dotyczy ta informacja".
"Natomiast nie będzie zmieniona sankcja karna za wykorzystanie informacji poufnej oraz dokonywanie manipulacji na rynku finansowym (w tym przypadku dyrektywa MAD przewiduje sankcje w maksymalnym wymiarze co najmniej 4 lat pozbawienia wolności)" - dodaje CIR.
Z kolei bezpośrednie stosowanie rozporządzenia MAR, informuje komunikat, "wymagało uchylenia lub znowelizowania licznych przepisów prawa krajowego oraz ustanowienia maksymalnych, administracyjnych kar pieniężnych za nieprzestrzeganie przepisów tego rozporządzenia, w wysokościach w nim wskazanych".
"W praktyce oznaczało to podniesienie tych kar, bo w rozporządzeniu MAR administracyjne kary pieniężne są drastycznie wyższe od obecnie obowiązujących w polskim prawie" - informuje CIR.
Projekt ustawy realizuje też zapisy rozporządzenia MAR, wzmacniające uprawnienia organów nadzoru nad rynkiem kapitałowym (w tym przypadku KNF). Dostosowuje też polskie prawo do tzw. rozporządzenia CSDR, którego celem jest "zwiększenie bezpieczeństwa systemów rozrachunku papierów wartościowych funkcjonujących w UE oraz poprawa ich wydajności".