Trwa ładowanie...
energa
29-09-2010 13:50

Rząd zmienił uchwałę ws. polityki energetycznej

Rząd zmienił w środę uchwałę w sprawie "Polityki energetycznej Polski do 2030 roku". Umożliwia ona zakup Energi przez PGE - poinformowało CIR. W opinii rządu, zakup ten nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania segmentu energetycznego w Polsce.

Rząd zmienił uchwałę ws. polityki energetycznejŹródło: WP.PL, fot: Katarzyna Izdebska
d1be1wy
d1be1wy

Centrum Informacyjne Rządu podkreśliło w komunikacie, że na polskim rynku musi pojawić się podmiot, który będzie w stanie sprostać konkurencji na regionalnym rynku energii. Połączenie kapitałowe spółki Energa z PGE jest zasadne "nie tylko ze względu na strategiczne cele wyznaczone w +Polityce energetycznej Polski do 2030 roku+, ale również ze względu na wymogi dywersyfikacji struktury wytwarzania energii elektrycznej z uwzględnieniem energetyki jądrowej" - czytamy w komunikacie.

CIR zaznaczyło, że "tylko silny kapitałowo podmiot będzie w stanie udźwignąć ciężar finansowy i technologiczny związany z budową elektrowni jądrowej". PGE planuje budowę dwóch elektrowni jądrowych o mocy około 3000 MW każda. Spółka chce włączyć w ten projekt Energę.

Resort skarbu podjął w połowie września decyzję o parafowaniu umowy sprzedaży akcji spółki Energa na rzecz PGE. PGE zaoferowało za pakiet 84,19 proc. akcji Energi ponad 7,5 mld zł. Grupa chce w grudniu br. podpisać umowę. W najbliższym czasie PGE ma wysłać do UOKiK wniosek o zgodę na taką transakcję.

- Analizy i badania, które przeprowadziliśmy, mówią (...) jednoznacznie, że ta transakcja ograniczy konkurencję na rynku energetycznym - wytwarzania, sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, za co zapłacą użytkownicy końcowi - mówiła w połowie września prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel. Zaznaczyła też, że Urząd, jako niezawisły organ, przeanalizuje wniosek PGE w sprawie tej transakcji.

d1be1wy

Zdaniem CIR, przejęcie na zasadach rynkowych Energi przez PGE, "z jednoczesnym zachowaniem odrębności oraz docelowym jej upublicznieniem", jest korzystne. Ponadto będzie to służyć dokapitalizowaniu PGE.

"Połączenie obu spółek nie zmieni znacząco warunków rynkowych funkcjonowania i rozwoju tego segmentu w Polsce. Nie wpłynie również na jego stan w kontekście konkurencji. Rywale PGE będą nadal wywierać presję konkurencyjną na Grupę, wymuszając na niej racjonalne działania rynkowe" - podkreślono.

Rząd rozpatrzył również wniosek dotyczący warunków zakupu Energi przez PGE. "Rząd przyjął do wiadomości warunki transakcji" - dodano.

CIR poinformowało ponadto, że "działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego oraz wypełnienie norm unijnych w zakresie ochrony środowiska wymagają nakładów inwestycyjnych w nowe bloki energetyczne". Do 2023 roku wartość tych nakładów może wynieść ok. 38 mld euro.

d1be1wy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1be1wy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj