Rzeź maluchów i średniaków

Drobnica płaci za turbulencje na świecie
W środę warszawskim parkietem rządził strach. Inwestorów parzyły akcje, zwłaszcza mniejszych spółek. sWIG80 zanurkował aż o 4,3 proc.

Rzeź maluchów i średniaków
Źródło zdjęć: © WP.PL

W środę krajowe indeksy rosły, ale tylko przez pierwsze minuty handlu. Później było już coraz gorzej. Indeksy do końca dnia szukały dna.
_ Kto nie sprzedał akcji dzień wcześniej, ten przegrał życie _ - komentował Robo na stronach internetowych pb.pl.

WIG zanurkował prawie o 3 proc. Lepiej radziły sobie duże firmy z WIG20, choć i tutaj nie brakowało spektakularnych spadków. Wartość kontrolowanych przez Ryszarda Krauzego dewelopera Pol-nordu czy producenta insuliny Biotonu topniała nawet o jedną dziesiątą.

Prawdziwe powody do zmartwień mieli jednak akcjonariusze małych i średnich spółek.
Ich indeks tąpnął o 4,3 proc. Walory co siódmej spółki przeceniono o 9 proc.
_ Brak kupujących, nie tak dobre wyniki finansowe z III kwartału, mocny złoty. To wszystko odbija się na kursach maluchów _ - komentuje Piotr Kuczyński, analityk Xeliona.

Pecha miał środowy debiutant - Zakład Naprawczy Taboru Kolejowego z Łap. Akcje firmy przeceniono na dzień dobry o 11 proc. Niewiele pomogły jej wysokie zyski, którymi pochwaliła się dzień wcześniej.

Powrót do sierpnia

Ostatnio tak dotkliwe spadki na maluchach były w połowie sierpnia, kiedy największe instytucje finansowe świata masowo przyznawały się do wysokich szkód, jakie wyrządził im kryzys na rynku nieruchomości w USA. Indeks sWIG80 tracił wtedy w ciągu dnia ponad 10 proc.

W środę spadki przeważały w całej Europie, choć nie były już tak dotkliwe. Brytyjski FTSE tracił 1,4 proc., francuski CAC - 0,6 proc., a niemiecki DAX - 0,3 proc. Spokojniej niż nad Wisłą było też na giełdach naszego regionu. Węgierski BUX stracił na wartości zaledwie 0,8 proc.

Inwestorzy w całej Europie wystraszyli się perturbacji na światowych rynkach walutowych. Chodzi o gwałtowną wyprzedaż dolarów. Chiny, których rezerwy walutowe są największe na świecie i wynoszą 1,4 biliona dolarów (lokują pieniądze głównie w amerykańskich obligacjach skarbowych), zapowiedziały ich dywersyfikację. W oczach drożeje też ropa naftowa. Baryłka kosztuje już prawie 100 dolarów.
_ Wśród inwestorów narasta obawa o wyniki finansowe spółek. Gwałtowny spadek wartości dolara odbije się na europejskich eksporterach, a drożejące surowce na marżach firm i dochodach konsumentów _ - mówił agencji Bloomberg Richard Scott, zarządzający w brytyjskiej Iimia Investment Group.

Oliwy do ognia dodał członek Fed z Filadelfii, Charles Plosser. W wywiadzie dla "The New York Times", który do Europy dotarł w południe, ocenił szanse na kolejne obniżki stóp procentowych jako "niewielkie".
_ Nawet, jeśli w IV kwartale tempo wzrostu amerykańskiej gospodarki gwałtownie zwolni, to część bankowców z Fed nie poprze kolejnej obniżki stóp na grudniowym posiedzeniu _- uważa Charles Plosser.

Dylemat Polaków

Polscy inwestorzy indywidualni zastanawiają się, co dalej. Kupować mocno przecenione akcje wbrew giełdowej maksymie "nie łap spadającego noża" czy też ciąć straty, zanim te staną się jeszcze większe.

Wśród analityków przeważają pesymiści.
_ Nie jest dobrze, bo na środowej sesji krajowe indeksy przełamały techniczne wsparcie. To oznacza, że spadki prawdopodobnie pogłębią się. Niekoniecznie stanie się to już na dzisiejszej sesji. Dużo zależy, jak się potoczy sesja za oceanem i w Azji _ - twierdzi Maciej Bobrowski, makler z Beskidzkiego Domu Maklerskiego.

W podobnym tonie wypowiada się Piotr Kuczyński.
_ Na razie dramatu nie ma. Mamy kolejną falę klasycznej korekty. Może być ona krótka i bolesna, ale po niej wrócą wzrosty. Gorzej, jeśli korekta się przedłuży. Proszę mnie jednak nie pytać, co nam wtedy grozi _- mówi Piotr Kuczyński.

Większość analityków radzi inwestorom, by nie pozbywać się akcji w panice.

Tak rozkręcała się przecena

Chińczycy skłaniają się ku euro...

Wiceprzewodniczący chińskiego parlamentu w nocy z wtorku na środę zapowiedział dywersyfikację rezerw walutowych: odchodzenie od dolara w kierunku mocniejszych walut, takich jak euro.

więc dolar mocno traci...

Pogarszający się sentyment wobec amerykańskiej waluty powoduje, że dolar śrubuje rekord słabości wobec euro.

co wypycha cenę ropy w górę...

Rosnący kurs EUR/USD to główna przyczyna, dla której cena baryłki ropy nieuchronnie zmierza do 100 USD.

...oliwy do ognia dolewa członek Fed z Filadelfii...

Charless Plosser, jeden z jastrzębich przedstawicieli Fedu, powtórzył, że nie widzi potrzeby kolejnej obniżki stóp procentowych, chyba że wzrost PKB w USA zwolni w czwartym kwartale poniżej 1,5 proc.

...co powoduje spadki kontraktów w USA...

Początek handlu kontraktami terminowymi przyniósł ostry spadek. W ślad za tym w dół poszły notowania na giełdach w Europie.

Andrzej Stec
Puls Biznesu

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)