Trwa ładowanie...
d1q3f3o
23-11-2015 14:27

S&P: 42% Polaków ma odpowiednią wiedzę ekonomiczną, średnia UE: 52%

Warszawa, 23.11.2015 (ISBnews) - Polska w ogólnym zestawieniu Globalnego Badania Poziomu Edukacji Finansowej Standard & Poor's obejmującym 148 państw zajęła 40. pozycję z wynikiem 42%., podała agencja. Jest to rezultat zbliżony do średniej dla tzw. Nowej Unii (41%), czyli grupy krajów, które dołączyły do Wspólnoty w roku 2004 i później, jednak wyraźnie niższy niż średnia dla całej Unii Europejskiej wynoszącej 52%.

d1q3f3o
d1q3f3o

"Wskaźnik Polski jest także jednym z najniższych w Europie Środkowo-Wschodniej, np. w Czechach wynosi on 58%, na Węgrzech 54%, a na Słowacji 48%. Zgodnie z wynikami badania S&P dla państw Unii Europejskiej, najniższy odsetek osób, których wiedza finansowa jest na odpowiednim poziomie, występuje w krajach Europy Południowej i Południowo-Wschodniej m.in. w Rumunii (22%), Portugalii (26%), Bułgarii i Cyprze (35%) oraz we Włoszech (37%)" - czytamy w komunikacie.

Polacy najlepiej poradzili sobie z pytaniami, które odnosiły się do inflacji, a także pojęcia odsetek i ich wpływu na wysokość zaciągniętych zobowiązań finansowych - odpowiednio 63% i 60% badanych odpowiedziało na nie prawidłowo. Wyraźnie gorszy rezultat dają odpowiedzi na pytania dotyczące ryzyka inwestycyjnego oraz znajomości pojęcia procentu składanego i jego wpływu na posiadane oszczędności - odpowiednio 39% i 45% ankietowanych Polaków odpowiedziało na te pytania poprawnie.

"Posiadanie wiedzy finansowej na odpowiednim poziomie, szczególnie w zakresie dywersyfikacji ryzyka związanego z inwestycjami oraz właściwego określania poziomu odsetek od kredytów i oszczędności, pozwala nam świadomie uczestniczyć w życiu gospodarczym oraz zarządzać finansami w sposób odpowiedzialny, co w efekcie poprawia naszą sytuację ekonomiczną" - powiedział dyrektor zarządzający oraz dyrektor regionalny Standard & Poor's Ratings Services na Europę Środkową i Wschodnią Marcin Petrykowski, cytowany w komunikacie.

Według niego, brak tych umiejętności niesie ze sobą określone konsekwencje. "Osoby, które nie rozumieją podstawowych pojęć ekonomicznych oraz ich wpływu na nasze życie codzienne mniej oszczędzają oraz więcej pożyczają, a zaciągnięte przez nich zobowiązania są zazwyczaj wyżej oprocentowane, ponieważ nie potrafią one właściwie porównać ofert różnych instytucji finansowych. Poprawa w zakresie edukacji finansowej, także w Polsce, jest kluczowa dla osiągnięcia poziomu gospodarczego państw wysokorozwiniętych" - dodał Petrykowski.

d1q3f3o

Zgodnie z wynikami badania Standard & Poor's, największą wiedzą z zakresu finansów dysponują młodzi Polacy. Wśród osób w wieku 15-34 lat odsetek ten wynosi 50%. Dla osób w średnim wieku (35-54 lata) oraz osób starszych (55+) wskaźnik ten osiągnął odpowiednio 44% i 39%.

Wyniki Globalnego Badania Poziomu Edukacji Finansowej Standard & Poor's pokazują, że jedynie 33% dorosłych osób na świecie posiada podstawową wiedzę ekonomiczną, która umożliwia im podejmowanie w pełni świadomych decyzji finansowych.

Agencja Standard & Poor's Ratings Services we współpracy z renomowanymi instytucjami badawczymi m.in. Instytutem Gallupa, World Bank Development Research Group oraz Global Financial Literacy Excellence Center, przeprowadziła badanie, którego celem było określenie globalnego poziomu wiedzy finansowej. Zostało ono zrealizowane na próbie 150 000 osób dorosłych pochodzących z ponad 140 państw, co czyni je jednym z największych tego rodzaju ogólnoświatowych projektów badawczych.

(ISBnews)

d1q3f3o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q3f3o