Kupujesz kiełbasy w Biedronce? Te trzy lepiej pominąć
Wakacje to szczyt sezonu grillowego. Słońce, ogródek, znajomi, a na grillu mięso, czasem warzywa i oczywiście... kiełbasa. To chyba najpopularniejszy produkt na grilla. Ale co wybrać, gdy w sklepie jest mnóstwo gatunków kiełbas, które znacznie różnią się od siebie jakością? W tym artykule podpowiem, jak wybrać te najlepsze dla naszego zdrowia i podniebienia.
05.08.2023 | aktual.: 05.08.2023 08:17
Powiedzmy sobie szczerze, że grillowanie czerwonego, peklowanego mięsa nie jest dla nas najzdrowszym wyborem i nie powinien to być stały element naszej diety. Jeśli decydujemy się na grilla raz w tygodniu lub częściej, powinniśmy rozważyć rezygnację z wyboru tradycyjnej wędzonej kiełbasy i postawić na białą surową kiełbasę. Biała kiełbasa zawiera w składzie dużo mięsa i jedynie przyprawy. Dzięki temu nie serwujemy sobie dodatkowej porcji rakotwórczych nitrozoamin, które powstają podczas grillowania tradycyjnych kiełbas wędzonych, zawierających azotyn sodu.
Jak wybrać dobrą kiełbasę na grilla? Dietetyk radzi
Jeśli jednak nie możemy obejść się bez tradycyjnych kiełbas, podczas ich zakupu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na skład.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Im więcej czystego mięsa w składzie, tym lepiej. Kiełbasy, które mają mało mięsa w składzie są tańsze, ale zawierają w sobie mnóstwo wody, która na grillu potrafi po prostu wypłynąć. Takie wodniste kiełbasy nazywane są żartobliwie "strażackimi", ponieważ podczas smażenia psikają wodą gasząc ogień.
Poza tym, im mniej mięsa, tym więcej dodatków do żywności, wypełniaczy, emulgatorów, stabilizatorów itp. itd. W produktach typu kiełbasy nie da się ich uniknąć, lecz im więcej miejsca w składzie zajmuje mięso, tym mniej zostaje na pozostałe dodatki. Im bardziej naturalna jest nasza dieta i jej składniki, tym lepiej, warto więcej zadbać o to, by również produkty na grilla miały dobry i jak najkrótszy skład.
Kolejny aspekt, jaki powinniśmy wziąć pod uwagę, to tabela wartości odżywczych, a tam w szczególności informacje o cukrze i soli. Niektóre kiełbasy bywają mocno dosłodzone, by poprawić smak mięsa, czego raczej się nie spodziewamy, kupując tego rodzaju produkt.
Dobrej kiełbasie wystarczy 0,5-1 gram cukru na 100-gramową kiełbaskę, te gorsze mają nawet 3 gramy cukru na 100g kiełbaski. Pamiętaj, że łyżeczka do herbaty to 5g cukru. Druga sprawa to zawartość soli. Sól podbija smakowitość produktu, ale jej nadmiar w diecie bardzo szkodzi. 2 gramy soli na 100-gramową kiełbaskę to ilość, której zwykle nie przekraczają produkty o dobrym składzie. Te z większą ilością soli starają się w ten sposób ukryć mniejszą zawartość wartościowego mięsa.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak zdrowo i smacznie grillować przeczytaj o tym, co najlepiej przyrządzić na grillu.
Pamiętaj też, że znany i lubiany przez ciebie producent nie jest gwarancją jakości. Na pewno nie warto kierować się tylko znaną marką, ale zawsze uważnie czytać etykiety i wybierać świadomie to, co najlepsze.
Poniżej znajdziesz przykłady najlepszych i najgorszych wyborów wśród kiełbas z Biedronki.
Najlepszy wybór:
Zacznijmy od tych, które mają stosunkowo najwięcej mięsa w składzie i ograniczoną ilość dodatków do żywności.
- Kraina Wędlin Select Kiełbasa Śląska z Szynki. 100 g produktu wyprodukowano ze 105 g mięsa wieprzowego z szynki. Skład: mięso wieprzowe z szynki, sól, przyprawy (zawierają gorczycę), substancja konserwująca: azotyn sodu, osłonka jadalna: jelito wieprzowe.
- Kraina Wędlin Gwarancja Smaku Kiełbasa Śląska, 91 proc. mięsa wieprzowego (duże i małe opakowania). Skład: mięso wieprzowe 91 proc., woda, sól, stabilizatory: trifosforany, przyprawy, ekstrakty przypraw, białko wieprzowe kolagenowe, glukoza, aromaty, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, substancja konserwująca: azotyn sodu, osłonka jadalna: jelito wieprzowe.
- Morliny, Kiełbasa Morlińska Z Piersią z Kurczaka. Skład: mięso kurczęce 93 proc., w tym 78 proc. mięso z piersi kurczaka, sól, białko sojowe, tłuszcz drobiowy z kurczaka, przyprawy, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy; syrop glukozowy, hydrolizowane białko roślinne kukurydziane, ekstrakty przypraw, stabilizator: cytrynian sodu; substancja konserwująca: azotyn sodu. Osłonka jadalna: jelito wieprzowe.
Zobacz także
Najgorszy wybór:
Te kiełbasy mają naprawdę kiepski skład: mało mięsa i dużo zbędnych dodatków.
Morliny, Kiełbasa Śląska Duża Paczka. Skład: mięso wieprzowe 40 proc., mięso drobiowe z kurczaka 27 proc., woda, tłuszcz wieprzowy, skrobia ziemniaczana, błonnik pszenny bezglutenowy, sól, białko wieprzowe kolagenowe, skrobia modyfikowana kukurydziana, stabilizator: trifosforany, glukoza, maltodekstryna, substancja zagęszczająca: karagen, przeciwutleniacze: askorbinian sodu, kwas izoaskorbinowy ekstrakty przypraw, wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, inozynian disodowy, przyprawy, aromat, aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca: azotyn sodu, osłonka jadalna: jelito wieprzowe.
Kraina Wędlin Na Co Dzień, Kiełbasa Śląska Grillowa. Skład: mięso wieprzowe 68 proc., woda, tłuszcz wieprzowy, skrobia ziemniaczana, błonniki pszenny bezglutenowy, sól, substancja zagęszczająca: karagen, izolat białka sojowego, stabilizatory: difosforany, trifosforany; maltodekstryna, białko wieprzowe kolagenowe, przeciwutleniacz: askorbinian sodu, wzmacniacze smaku: glutaminian monosodowy, 5`-rybonukleotydy disodowe, przyprawy, aromat (w tym gorczyca), glukoza, regulatory kwasowości: octan potasu, mleczan potasu, aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca; azotyn sodu, osłonka jadalna: jelito wieprzowe.
Powyższy produkt nie jest może typową kiełbasą grillową, ale przez swoją delikatniejszą konsystencję i większe rozdrobienie często wybierana jest jako produkt na grilla dla małych dzieci. Zdecydowanie to nie jest dobry wybór dla dzieci.
Kraina Wędlin Na Co Dzień, Kiełbasa Parówkowa. Skład: mięso wieprzowe 65 proc., woda, tłuszcz wieprzowy, sól, koncentrat białka sojowego, skrobia ziemniaczana, regulatory kwasowości: cytrynian sodu, octan sodu, węglan sodu; glukoza, wzmacniacz smaku: glutaminian monosodowy; przyprawy, ekstrakty przypraw, stabilizatory: diforsforany, trifosforany; aromaty, przeciwutleniacza: askorbinian sodu; aromat dymu wędzarniczego, substancja konserwująca: azotyn sodu; osłonka jadalna; jelito wieprzowe.
Dr Michał Wrzosek — dietetyk kliniczny i trener personalny, twórca metody Respo i założyciel Centm Respo