Trwa ładowanie...
dqacyin

Są już polskie warzywa. Niestety ceny są z kosmosu

Na giełdach są już pierwsze nowalijki. Powoli zaczynają wypierać importowane warzywa. Ciepła zima niestety nie sprawiła, że polskie produkty są tańsze niż rok temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Są już polskie warzywa. Niestety ceny są z kosmosu
(Bronisze/materiały prasowe)
dqacyin

- Ogórki importowane są tańsze średnio o 12 proc. w porównaniu do cen sprzed roku, ale krajowe warzywa szklarniowe są już droższe o około 6 proc. Cena kilograma ogórków, w ofercie hurtowej waha się od 6 do 7,5 zł - mówi Małgorzata Skoczewska, rzecznik prasowy giełdy rolnej Bronisze.

Jak dodaje, na rynku widać coraz większe dostawy polskich warzyw. Szybko powinny więc spaść ceny, a przez to polskie ogórki wyprą te z importu. Jednocześnie już pojawiły się krajowe pomidory. Są jednak bardzo drogie. Kilogram odmiany malinowej kosztuje aż 30 zł. A to cena hurtowa. W detalu kilogram kupimy więc zapewne za 40 zł.

Zwykłe odmiany szklarniowe są tańsze, ich cena waha się od 15 do 21 zł. Cały czas przegrywają z importowanymi, które w hurcie można mieć nawet za 6 zł za kilogram.

dqacyin

- Nie ma jeszcze dostaw krajowej rzodkiewki. Można się jej spodziewać już w przyszłym tygodniu - zapowiada Skoczewska.

Hitem są importowane truskawki. Owoce pochodzące z Hiszpanii, Grecji, Włoch czy Maroka kosztują nawet 14 zł za kg. Droższe niż rok temu są jabłka. Jak podają Bronisze, w zależności od odmiany trzeba za nie zapłacić o 20-25 proc. więcej.

Kupimy już nawet młode ziemniaki z Grecji i z Cypru. Cena za kilogram to 2,5 zł. Polskie zeszłoroczne są o połowę tańsze.

dqacyin

Podziel się opinią

Share
dqacyin
dqacyin