Trwa ładowanie...
d2a42fr
d2a42fr
prywatyzacja
+1

Są szanse na realizację planu MSP ws. prywatyzacji

Są szanse na zrealizowanie planu resortu skarbu ws. uzyskania przychodów z prywatyzacji w br. na poziomie 25 mld zł - uważają eksperci, z którymi rozmawiała PAP. Dodają, że dotychczasowe wpływy w wysokości ok. 12 mld zł to dobry wynik.
Share
d2a42fr

Od początku roku do końca czerwca przychody z prywatyzacji wyniosły około 12 mld zł.

Ekspert Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową dr Bohdan Wyżnikiewicz ocenił w rozmowie z PAP, że wpływy z prywatyzacji od stycznia do czerwca tego roku na poziomie 12 mld zł to bardzo dobry wynik. Dodał, że "przy szczęściu" uda się osiągnąć tegoroczne przychody, zakładane przez MSP, w wysokości 25 mld zł.

- Nie mówię, że to nie jest niemożliwe. Jak nie będzie żadnych nieoczekiwanych turbulencji na rynkach światowych, ale także w Polsce, to resortowi uda się osiągnąć planowane na ten rok przychody z prywatyzacji - powiedział.

d2a42fr

- Do tego potrzebny będzie dobry układ wielu czynników, w tym m.in. rosnące zainteresowanie naszymi spółkami ze strony zagranicznych inwestorów. Duże znaczenie będzie miała również sytuacja na rynkach światowych - podkreślił ekspert IBnGR.

Wyżnikiewicz zwrócił uwagę, że w naszym kraju mogą wyczerpać się potencjalne zasoby, za które można kupować spółki Skarbu Państwa. - Nie jest to worek bez dna. To pokazuje, że procesy prywatyzacyjne mogą się opóźniać - dodał.

Ekspert Centrum im. Adama Smitha Ireneusz Jabłoński również podkreślił, że osiągnięte w tym roku przychody z prywatyzacji na poziomie ok. 12 mld zł "to dobry wynik, zważywszy na otoczenie makroekonomiczne, z którym mieliśmy do czynienia, szczególnie w pierwszym kwartale tego roku".

- Szanse są duże, by resort uzyskał w tym roku 25 mld zł z prywatyzacji. Są również zagrożenia, które dotyczą głównie prywatyzacji małych i średnich przedsiębiorstw - wystawionych jest ich ponad 400, a zakłada się realnie sprzedaż ponad stu kilkudziesięciu. W tym segmencie - ze względu na czysto ekspansywną pracę, jaką trzeba wykonać przy ich prywatyzacji - są ryzyka operacyjne, związane ze zdążeniem wykonania wszystkich niezbędnych czynności po to, by w tej skali dokonać prywatyzacji - dodał Jabłoński.

d2a42fr

Plan prywatyzacji na 2010 r. obejmuje kilkaset projektów. Na początku maja na GPW zadebiutowało PZU, a w środę spółka energetyczna Tauron. W pierwszej połowie listopada planowany jest debiut GPW na giełdzie.

MSP zamierza jeszcze w tym roku znaleźć branżowego inwestora dla Energi. Obecnie prowadzona jest prywatyzacja z udziałem inwestorów wobec 10 spółek uzdrowiskowych. MSP spodziewa się jej zakończenia w trzecim kwartale tego roku.

W drugiej połowie roku ma być wznowiony proces prywatyzacji zakładów azotowych w Tarnowie i Kędzierzynie. Ponadto resort zaprosił w połowie maja inwestorów do składania wstępnych ofert na zakup Zakładów Azotowych Puławy oraz Zakładów Chemicznych Police. W MSP trwa również proces prywatyzacji dotyczący Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz dwóch kopalni węgla brunatnego - Adamów i Konin.

W ubiegłym roku przychody brutto z prywatyzacji osiągnęły wartość 6,97 mld zł. Dla porównania w 2008 r. było to 2 mld 371 mln zł, rok wcześniej 1 mld 947 mln zł, a w 2006 r. 621 mln zł.

d2a42fr

Podziel się opinią

Share
d2a42fr
d2a42fr