Trwa ładowanie...
d7ucmbz

Sąd ogłosił upadłość SKOK 'Kujawiak' we Włocławku oraz SKOK 'Jowisz' w Czeladzi

Warszawa, 02.06.2016 (ISBnews) - Sąd Rejonowy w Toruniu wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej (SKOK) 'Kujawiak' we Włocławku, a sąd w Katowicach - postanowienie o upadłości Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo - Kredytowej 'Jowisz' w Czeladzi, podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).

Share
d7ucmbz

"W motywach rozstrzygnięcia podkreślono, że zostały spełnione pozytywne ustawowe przesłanki do ogłoszenia upadłości w związku z niewypłacalnością kas, tj. faktem, że aktywa nie wystarczają na zaspokojenie ich zobowiązań. Jednocześnie w ocenie sądu nie wystąpiły przesłanki oddalenia wniosków o ogłoszenie upadłości" - czytamy w komunikacie KNF.

Wierzyciele SKOK 'Kujawiak' oraz SKOK 'Jowisz' będą mogli zgłaszać swoje wierzytelności do sędziego - komisarza w wyznaczonym przez sąd terminie, podano także.

KNF zawiesiła z dniem 8 stycznia 2016 r. działalność SKOK 'Kujawiak' we Włocławku oraz postanowiła wystąpić do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości tej spółdzielczej kasy. Według sprawozdawczości na koniec października 2015 r., SKOK 'Kujawiak' posiadała ujemne fundusze własne w wysokości minus 77,7 mln zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 15,4 mln zł oraz niepokryte straty z lat ubiegłych na kwotę 76,8 mln zł. Wartość depozytów członkowskich zgromadzonych przez 17,9 tys. członków SKOK 'Kujawiak' wynosi 187 mln zł.

d7ucmbz

Pod koniec kwietnia KNF wystąpiła do właściwego sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości SKOK 'Jowisz'. Komisja nie otrzymała bowiem potwierdzenia, że Kasa Krajowa przekazała SKOK 'Jowisz' środki finansowe w wysokości usuwającej stan niewypłacalności tej kasy.

Komisja zawiesiła z dniem 22 kwietnia 2016 r. działalność SKOK 'Jowisz'. Na koniec marca 2016 r. depozyty członkowskie zgromadzone przez 15,7 tys. członków SKOK 'Jowisz' wynosiły 82,5 mln zł, podano wówczas.

(ISBnews)

d7ucmbz

Podziel się opinią

Share
d7ucmbz
d7ucmbz