Sąd Okręgowy zawiesił postępowanie w Polsce ws. wyroku Arbitrażu dla DPTG przeciw TP
25.07. Warszawa (PAP) - Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku TPSA i zawiesił postępowanie w sprawie stwierdzenia wykonalności orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w...
25.07. Warszawa (PAP) - Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku TPSA i zawiesił postępowanie w sprawie stwierdzenia wykonalności orzeczenia Trybunału Arbitrażowego w Austrii wszczęte z wniosku DPTG. Do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia postępowania toczącego się obecnie przed sądem gospodarczym w Wiedniu w sprawie uchylenia wyroku sądu polubownego, sprawa nie będzie badana w Polsce - poinformowała Telekomunikacja Polska w komunikacie prasowym.
Spółka podała też, że jednocześnie będzie kontynuowała postępowania przed sądem austriackim i zakładając, że strony wykorzystają wszystkie możliwości odwołania w tym trzyinstancyjnym postępowaniu, może to potrwać nawet kilka lat.
"Decyzja Sądu oznacza, że korzystny dla DPTG wyrok częściowy wydany przez arbitrów w Wiedniu w dniu 24 sierpnia 2010 r. wciąż nie posiada na terytorium Polski mocy prawnej. Dopiero bowiem stwierdzenie wykonalności wyroku zagranicznego sądu polubownego przez sąd powszechny i nadanie mu klauzuli wykonalności, sprawia, iż wyrok taki jest traktowany jak wyrok sądu powszechnego" - podała TP w komunikacie.
"Podjęta przez Sąd decyzja potwierdza słuszność środków podjętych przez TPSA w celu ochrony interesów Spółki oraz jej akcjonariuszy. Obecnie z jeszcze większą determinacją będziemy dochodzić naszych racji przy wykorzystaniu wszelkich dostępnych środków prawnych" - powiedział cytowany w komunikacie Maciej Witucki, prezes TPSA.
TPSA już w grudniu 2010 roku złożyła w sądzie handlowym w Wiedniu skargę o uchylenie wyroku częściowego Trybunału Arbitrażowego. Najbliższa rozprawa w tej sprawie zaplanowana jest na 8 września 2011 roku, a postanowienie sądu pierwszej instancji spodziewane jest do końca tego roku.
Stronom przysługuje od tej decyzji apelacja, co oznacza, iż postępowanie przed Sądem Okręgowym w Warszawie zostanie podjęte dopiero po wyczerpaniu przez strony możliwych środków zaskarżenia oraz wydaniu prawomocnego orzeczenia w Wiedniu.
TP SA i DPTG spierają się od 2001 roku o interpretację umowy z 1991 roku, na mocy której DPTG wykonało i zainstalowało dla poprzednika TP Przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon połączenie światłowodowe. Według kontraktu, część zapłaty miała formę blisko 15 proc. dochodu ze światłowodu przez 15 lat od instalacji. Strony nie zgadzają się, co do kalkulacji tego przychodu.
W połowie 2008 roku Sąd Arbitrażowy postanowił rozdzielić roszczenie na dwa okresy i wydać w pierwszej kolejności rozstrzygnięcie, co do określenia praw DPTG dla okresu od lutego 1994 roku do czerwca 2004 roku.
We wrześniu 2010 roku Sąd arbitrażowy w Wiedniu przyznał spółce DPTG około 2,9 mld duńskich koron (1,57 mld zł) odszkodowania od TP SA za pierwszą fazę sporu, czyli za okres od 1994 do 2004 roku, ale TPSA nie zapłaciła tej sumy i w grudniu 2010 TP złożyła pozew w sądzie w Wiedniu przeciw DPTG, o uchylenie wyroku Trybunału Arbitrażowego.
W styczniu 2011 roku DPTG złożyło do Trybunału Arbitrażowego pozew przeciwko TP SA w sprawie drugiej fazy sporu w wysokości na 2,4 mld koron duńskich (ok. 1,24 mld zł).(PAP)
bas/ jtt/