Trwa ładowanie...

Sąd podtrzymał decyzję Putina ws. fabryki nad Bajkałem

Rosyjski Sąd Najwyższy podtrzymał decyzję premiera Władimira Putina zezwalającą na ponowne otwarcie kombinatu celulozowo-papierniczego nad Bajkałem - poinformowała ekologiczna organizacja Greenpeace.

Sąd podtrzymał decyzję Putina ws. fabryki nad BajkałemŹródło: AFP
dgx5jyp
dgx5jyp

Sąd odrzucił skargę Greenpeace i innych organizacji ekologicznych na styczniową decyzję Putina, według których była ona nielegalna, a jej skutkiem mogą być nieodwracalne szkody w największym na świeci zbiorniku słodkiej wody - poinformował jeden z aktywistów Andriej Margulow.

Uważa on, że wyrok sądu jest "niesprawiedliwy". "Jest zrozumiałe, że rząd Putina nie może przegrać w sądzie" - zaznaczył Margulow.

Michaił Krejndlin, rosyjski prawnik Greenpeace i ekspert w sprawach obszarów chronionych, powiedział radiu "Echo Moskwy", że organizacja zamierza ponownie się odwoływać.

dgx5jyp

Wcześniej w tym tygodniu informował on, że kombinat, zamknięty w październiku 2008 roku, częściowo uruchomiono 21 maja.

Obrońcy środowiska twierdzą, że fabryka będzie mogła w dalszym ciągu odprowadzać ścieki do jeziora Bajkał i składować oraz spalać odpady na brzegu. W jeziorze żyje 1500 gatunków zwierząt i roślin.

Bajkalski Kombinat Celulozowo-Papierniczy kontrolowany jest przez zaprzyjaźnionego z Kremlem oligarchę Olega Deripaskę. Rząd ma 49 procent akcji kombinatu.

W ubiegłym miesiącu prezydent Dmitrij Miedwiediew skrytykował rząd za zepchnięcie ochrony środowiska na margines zadań gabinetu i zapowiedział, że przywróci należną jej rangę. Na początku czerwca prezydent powiedział, że sprawa ponownego otwarcia kombinatu nad Bajkałem nie jest jeszcze przesądzona.

Bajkał jest wpisany na listę światowego dziedzictwa przyrody UNESCO.

dgx5jyp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgx5jyp