Trwa ładowanie...
dt9q631
sąd
08-07-2011 16:40

Sąd potwierdził decyzję UOKiK w sprawie ZAiKS-u i SFP

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z sierpnia 2008 roku o obłożeniu karą Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich za zawarcie porozumienia ograniczającego konkurencję.

dt9q631
dt9q631

"Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich zawarły porozumienie ograniczające konkurencję" - uznał Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, potwierdzając w ten sposób decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Utrzymana została również kara finansowa nałożona na spółki - łącznie 1,25 mln zł" - napisano w komunikacie rozesłanym przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w piątek.

Wyrok sądu dotyczy decyzji z sierpnia 2008 roku, kiedy UOKiK uznała, że zawarte pomiędzy ZAiKS-em oraz Stowarzyszeniem Filmowców Polskich porozumienie dotyczące ujednolicenia stawek za korzystanie z utworów audiowizualnych ogranicza konkurencję. Organizacje te postanowiły pobierać od każdego nośnika z filmem stałe wynagrodzenie stanowiące 8 proc. jego ceny, jednak nie mniej niż sztywno określona stawka (przykładowo dla filmu fabularnego na DVD - 2 zł). W opinii UOKiK zmierzeniem przedsiębiorców było wyeliminowanie konkurencji pomiędzy nimi ze szkodą dla przedsiębiorców, którzy korzystają z praw autorskich w celach komercyjnych oraz przede wszystkim ostatecznych użytkowników - konsumentów. Obok nakazu zaniechania praktyki, na uczestników zakazanego porozumienia nałożono kary finansowe - 250 tys. zł na Stowarzyszenie Filmowców Polskich oraz 1 mln zł na ZAiKS.

Zdaniem UOKiK wynagrodzenie dla twórcy powinno być zindywidualizowane, a warunki umowy, na jakich udzielane jest prawo wykorzystania utworu, powinny wynikać z aktualnej sytuacji rynkowej, uwzględniać charakter i zakres wykorzystania. W sytuacji, gdy ZAiKS i SFP jednostronnie i wspólnie ustaliły stawki, przedsiębiorcy korzystający z utworów pozbawieni zostali możliwości negocjowania ich wysokości. Według informacji zgromadzonych przez Urząd, ZAiKS oraz SFP wprowadziły sztywne zasady wynagradzania poszczególnych kategorii twórców. Zgodnie z zawartym porozumieniem reżyser miał otrzymywać 35 proc. stawki inkasowanej za dany utwór audiowizualny, kompozytor - 20 proc., a operator obrazu - 10 proc. W praktyce twórcy mieli otrzymywać zatem te same stawki niezależnie od wysokości poniesionych kosztów i wkładu pracy, a także zysków komercyjnych użytkowników korzystających z ich utworów.

Ukarane podmioty skorzystały z przysługującego im prawa i odwołały się od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. 8 lipca 2011 roku sąd odrzucił odwołania ZAiKS oraz SFP. SOKiK w całości podzielił argumentację UOKiK utrzymując również nałożone sankcje pieniężne.

Zgodnie z prawem od wyroku SOKiK przysługuje możliwość złożenia apelacji w Sądzie Apelacyjnym. W piątek ani ZAiKS, ani Stowarzyszenie Filmowców Polskich nie sformułowały jeszcze oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

dt9q631
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dt9q631