Trwa ładowanie...
d1n2om1
08-06-2016 11:43

Sadkowski i Wspólnicy: Ustawa 'wiatrakowa' może zablokować plany miejscowe

Warszawa, 08.06.2016 (ISBnews) - Uchwalona przez Sejm ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (tzw. ustawa wiatrakowa) może na wiele lat zablokować plany miejscowe dla terenów, na których istnieją elektrownie wiatrowe, uważa Konrad Młynkiewicz - dyrektor Działu Prawa Administracyjnego w Kancelarii Sadkowski i Wspólnicy.

Share
d1n2om1

Zgodnie z uchwalaną ustawą, niedopuszczalne będzie lokalizowanie budynków mieszkalnych oraz budynków z funkcją mieszkalną w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości elektrowni. Przepisy ustawy pozwolą na budowę domów jednorodzinnych, mimo niezachowania stosownych odległości, gdy obowiązujący w dniu wejścia w życie ustawy plan miejscowy pozwala na danym terenie budować budynki mieszkalne.

"Konsekwencją takiego zapisu będzie jednak to, że w sytuacji, gdy gmina już w trakcie obowiązywania przepisów ustawy uchwali nowy plan miejscowy, nawet jeżeli w planie tym nie zmieni przeznaczenia gruntu i dopuści zabudowę mieszkaniową, organy architektoniczno- budowlane nie będą mogły wydać pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego zlokalizowanego w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość elektrowni wiatrowej" - powiedział Młynkiewicz, cytowany w komunikacie.

Eksperci spodziewają się, że będzie to impuls dla gmin do rezygnacji z uchwalania nowych planów miejscowych dla obszarów, w pobliżu których znajdują się wiatraki w celu umożliwienia swoim mieszkańcom dalszej zabudowy mieszkaniowej ich nieruchomości.

"W sytuacji, gdy dla danego terenu nie jest uchwalony plan miejscowy, aby zapewnić swoim mieszkańcom pełną możliwość korzystania z nieruchomości, w tym poprzez realizację obiektów mieszkalnych, gminy powinny dążyć do uchwalenia takich planów w najbliższym czasie. Przepisy przejściowe ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych w obecnym kształcie dają im taką możliwość. Dopuszczają bowiem uchwalenie planów miejscowych, przewidujących lokalizację budynków mieszkalnych na podstawie przepisów dotychczasowych, aczkolwiek ograniczają gminom taką możliwość do okresu 36 miesięcy od dnia wejścia w życie przepisów. Przy odpowiednim zaangażowaniu gminy powinno to jednak wystarczyć na przeprowadzenie procedury uchwalenia planu miejscowego" - dodał ekspert.

Ustawa inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych została przez Sejm uchwalona 20 maja br. Obecnie czeka na rozpatrzenie przez Senat.

(ISBnews)

d1n2om1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2om1
d1n2om1