Trwa ładowanie...

Samorządowy fundusz uruchomi program pożyczkowo-poręczeniowy

W pierwszym kwartale przyszłego roku należący do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski (FG) S.A. uruchomi największy w regionie program pożyczkowo-poręczeniowy adresowany do mikro, małych i średnich firm. Program sfinansują środki unijne.

Samorządowy fundusz uruchomi program pożyczkowo-poręczeniowyŹródło: Jupiterimages
d1yhjh0
d1yhjh0

- Zasady udzielania pożyczek będą atrakcyjnym uzupełnieniem podobnych usług finansowych realizowanych przez banki, jednak na korzystniejszych dla przedsiębiorców zasadach - powiedziała w czwartek PAP rzeczniczka Funduszu, Ewa Grochowska.

Środki na pożyczki i poręczenia dla firm zapisano w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego. Łącznie na ten cel przyznano prawie 70 mln zł, z czego - na podstawie rozstrzygniętego w ostatnim czasie konkursu - 40 mln zł otrzyma Fundusz Górnośląski, a 20 mln zł jego spółka zależna, czyli Śląski Regionalny Fundusz Poręczeniowy.

Pieniądze z funduszu mają być dla firm tańsze i łatwiej osiągalne niż finansowanie bankowe. Po uzyskaniu pożyczki na cele inwestycyjne firma będzie mogła skorzystać z rocznej karencji w spłacie kredytu, która będzie rozłożona na 7 lat. Maksymalna wysokość takiej pożyczki to 600 tys. zł.

W przypadku pożyczek na cele obrotowe czas karencji i spłaty pożyczki będzie krótszy. Wkład własny, w wysokości 20 proc. wartości pożyczki, wymagany będzie tylko wówczas, gdy środki zostaną skierowane na projekty inwestycyjne.

d1yhjh0

- Oprocentowanie tak skonstruowanego wsparcia finansowego, uwzględniające stopę referencyjną ustaloną przez Komisję Europejską oraz marżę Funduszu Górnośląskiego, mieścić się będzie na ogół w przedziale 6-8 proc. rocznie - poinformowała rzeczniczka.

Nowy program pożyczkowo-poręczeniowy będzie największym tego typu przedsięwzięciem adresowanym do mikro, małych i średnich firm z woj. śląskiego. Nowa oferta będzie dostępna niezależnie od kontynuowanych wcześniejszych programów pożyczkowych. Jak dotąd w ramach tych programów Fundusz Górnośląski podpisał prawie 800 umów na łączną kwotę blisko 80 mln zł.

Nowy program ruszy w pierwszym kwartale 2010 r., po podpisaniu umowy między Funduszem Górnośląskim a Urzędem Marszałkowskim Woj. Śląskiego. Szczegóły będą podane na stronie internetowej Funduszu Górnośląskiego pod adresem www.fundusz-silesia.pl.

Aby dostać pożyczkę z FG, trzeba prowadzić działalność w woj. śląskim lub ościennych, nie zalegać z podatkami, składkami i innymi opłatami oraz mieć co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Co ważne, wkładem własnym mogą być nie tylko pieniądze, ale także np. urządzenia czy surowce do produkcji, a także nakłady na zakup, remont i modernizację nieruchomości poniesione nie później niż rok przed złożeniem wniosku. O formie zabezpieczenia pożyczki decyduje Fundusz wspólnie z przedsiębiorcą.

Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

d1yhjh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yhjh0