Trwa ładowanie...
windykacja
19-07-2012 06:36

Samorządy nie radzą sobie z odzyskiwaniem długów

Województwa, powiaty i gminy nie potrafią skutecznie odzyskiwać należności od podatników - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Samorządy nie radzą sobie z odzyskiwaniem długówŹródło: Jupiterimages
d2jy445
d2jy445

Jak wykazała Najwyższa Izba Kontroli w raporcie "Powiązania budżetów jednostek samorządu terytorialnego z budżetem państwa w zakresie wybranych dochodów i wydatków w 2011 roku", problem windykacji długów dotyczy wszystkich samorządów. Izba skontrolowała osiem województw, siedem miast na prawach powiatu, 31 powiatów i 40 gmin.

Na koniec 2011 r. zaległości tylko w tych jednostkach wynosiły ponad 287 mln zł i okazały się znacznie wyższe niż rok wcześniej - w województwach wzrosły o prawie 78%, w miastach na prawach powiatu o 23,7%, w powiatach o 25, 3 proc., a w gminach - o 54,9%.

- Samorządy ewidentnie nie dają sobie rady z windykacją. Po części dlatego, że nałożono na nie zbyt wiele obowiązków, ale nie dano odpowiednich narzędzi. Jednak to także wina samych urzędników, którzy nie reagują odpowiednio szybko i zdecydowanie - komentuje dr Grzegorz Szczodrowski, ekspert ds. finansów publicznych z Instytutu Sobieskiego.

d2jy445
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jy445