Trwa ładowanie...

Samorządy nie wytrzymają założeń budżetowych Tuska

Samorządy nie są przygotowane na zmiany wskaźników makroekonomicznych na 2012 r. Bez względu na to, który z trzech wariantów budżetu będzie realizowany, będą ciąć wydatki - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Samorządy nie wytrzymają założeń budżetowych Tuska
Źródło: Thinkstockphotos
d1t9uq8

Rząd poinformował, że przygotuje trzy warianty budżetu państwa na 2012 r., ale na razie nie wiadomo, jak będą one wyglądały i który wariant będzie realizowany. Samorządy, które przy konstruowaniu swoich budżetów muszą brać pod uwagę wskaźniki przyjęte przez rząd, trwają w niepewności. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania i prezes Związku Miast Polskich, wyjaśnia, że samorządy nie są przygotowane na różne warianty budżetu.

Projekt budżetu Lublina został opracowany na podstawie informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów o wielkości udziału gmin we wpływach z PIT oraz subwencji ogólnej w roku 2012, a także informacji przekazanych przez wojewodę lubelskiego o środkach na zadania ustawowo zlecone. "Miasto nie zostało poinformowane, z którego wariantu pochodzą te dane" - stwierdza Justyna Grzywaczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina.

d1t9uq8

Sławomir Szlachetka, skarbnik miasta Radomia, dodaje, że wcześniej samorządom zostały przekazane całkiem inne dane. Założenia i wskaźniki makroekonomiczne, o których minister finansów informuje samorządy, nie są dla samorządów wiążące, ale większość na ich podstawie opracowuje projekt budżetu. Sławomir Szlachetka przypomina, że jednostki samorządowe miały obowiązek przygotowania projektu i przekazania go do rady miasta i regionalnej izby obrachunkowej do 15 listopada.

- Jeśli wskaźniki makroekonomiczne zostaną skorygowane w dół, to w wielu samorządach może być dramatyczna sytuacja finansowa - wyjaśnia skutki zmiany założeń budżetowych Ryszard Grobelny. - Musielibyśmy ciąć wydatki bieżące - stwierdza Maria Fidzińska-Dziurzyńska, skarbnik województwa świętokrzyskiego. Są to wydatki związane z utrzymaniem miasta i gminy, funkcjonowaniem szkół i przedszkoli, bibliotek, domów kultury, wydatki na energię i gaz w budynkach publicznych, oświetlenie uliczne.

d1t9uq8

Podziel się opinią

Share
d1t9uq8
d1t9uq8