Sarkozy: nie można zwlekać z zasadniczą reformą emerytur
Prezydent Nicolas Sarkozy oświadczył w poniedziałek, że Francji nie stać na "dalsze odkładanie reformy emerytalnej" i że rząd złoży we wrześniu propozycję zmian w tej dziedzinie. Zapowiedział, że rządową reformę poprzedzi dialog społeczny.
15.02.2010 | aktual.: 16.02.2010 16:27
W poniedziałek Sarkozy przyjął w Pałacu Elizejskim reprezentantów związków zawodowych i pracodawców. Rozmowy dotyczyły bieżących kwestii ekonomiczno-społecznych, zwłaszcza planowanej reformy emerytur.
Po spotkaniu szef państwa w krótkiej deklaracji dla prasy zaznaczył, że nie jest możliwe dalsze odraczanie reformy emerytalnej z uwagi na starzenie się społeczeństwa i pogłębiającą się dziurę w państwowej kasie ubezpieczeń. Dlatego - jak dodał - rząd złoży we wrześniu w parlamencie projekt ustawy regulującej tą kwestię. Podkreślił też, że nie będzie swojej reformy "przeprowadzał na siłę" i poświęci "tyle czasu, ile będzie trzeba, na dialog".
Jak zauważają komentatorzy, deklaracja prezydenta, utrzymana w pojednawczym tonie, miała uspokoić przeciwników daleko idącej reformy emerytalnej. Prasa spekulowała przed poniedziałkową rozmową, że Sarkozy ogłosi już tego dnia zasadnicze decyzje, np. podniesienie obecnego progu przejścia na emeryturę - 60 lat.
Po wyjściu ze spotkania przedstawiciele głównych związków zawodowych zaznaczyli, że - mimo obietnicy dialogu ze strony prezydenta - do jesieni trudno im będzie wypracować wspólne z rządem stanowisko w kwestii emerytur.
Pałac Elizejski alarmuje, że jeśli w najbliższych latach nie przeprowadzi się wspomnianej reformy, to w dekadzie 2020-2030 w kasie ubezpieczeń emerytalnych zabraknie pieniędzy dla co piątego emeryta. W tym roku - według przewidywań - deficyt środków w kasie ubezpieczeń emerytalnych wyniesie 10 miliardów euro.
Rozwiązaniem problemu jest, zdaniem rządu, przedłużenie czasu pracy przez zwiększenie okresu płacenia składek (obecnie 40,5 roku) lub też podwyższenie progu wiekowego uprawniającego do przejścia na emeryturę. Wynosi on we Francji nadal 60 lat. Przyjęta niedawno przez obecny rząd ustawa dopuszcza jednak przejście na emeryturę nawet w 70. roku życia, ale tylko wtedy, jeśli chce tego sam pracownik.
Jak dotąd francuskie związki zawodowe sprzeciwiają się zdecydowanie podwyższeniu progu emerytalnego, co pozostaje głównym punktem ich sporu z obecnym rządem.
Szymon Łucyk