Sawicki chce powołania zespołu w związku z embargiem Rosji na warzywa i owoce
Warszawa, 05.08.2014 (ISBnews) - Na dzisiejszym posiedzeniu rządu szefowie resortów rolnictwa i gospodarki, Marek Sawicki oraz wicepremier Janusz Piechociński złożyli wniosek o powołanie zespołu międzyresortowego w związku z rosyjskim embargiem na eksport niektórych polskich owoców i warzyw, poinformował agencję ISBnews minister rolnictwa i rozwoju wsi, Marek Sawicki. Celem pracy zespołu będzie identyfikacja zagrożeń oraz wdrożenie rozwiązań mających na celu zagospodarowanie nadwyżek warzyw i owoców, które w wyniku nałożonego embarga, nie zostaną wyeksportowane do Rosji.
?Skutki embarga dotkliwie odczują wszelkie podmioty gospodarcze zajmujące się obrotem tych owoców i warzyw na rynku krajowym, europejskim i światowym. W tej sytuacji konieczne jest jak najszybsze podjęcie działań antykryzysowych, aby ustabilizować sytuację i zapobiec nadmiernej utracie dochodów polskich producentów, eksporterów i dystrybutorów" - powiedział w rozmowie z ISBnews Sawicki.
Według niego wstępne szacunki resortu mówią o stratach dla polskiego sektora warzyw i owoców z tego tytułu mogą wnieść ok. 160 mln euro w skali tego roku. Skutki embarga odczują również polscy eksporterzy owoców i warzyw - nałożony na Polskę zakaz będzie skutkować zwiększeniem się podaży tych produktów na krajowym rynku, a to będzie miało wpływ na znaczny spadek cen. W ocenie MinRol najwięcej do stracenia ma rynek jabłek - przy założeniu, że ceny mogą spaść o ok. 30-50%, straty jakie poniosą polscy przedsiębiorcy mogą sięgnąć nawet 300 mln euro.
?Na dzisiejszym posiedzeniu rządu zgłosilismy wniosek o powołanie zespołu międzyresortowego, który miałby wypracować działania stabilizujące sytuacje na rynkach objętych rosyjskim embargiem oraz zmierzające do zniesienia tego embarga. W skład zespołu mieliby wchodzić podsekretarze stanu w resortach: Gospodarki, Finansów, Spraw Zagranicznych, Skarbu Państwa, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz wiceprezes UOKiK" - poinformował Sawicki.
Minister rolnictwa wysłał także na list do Komisarzy Unii Europejskiej o pilne spotkanie w sprawie nałożonego embarga. Jeszcze w tym tygodniu odbędzie się w Brukseli spotkanie zespołu eksperckiego resortu rolnictwa z Komisją Europejską. Eksperci będą zabiegać o jak najszybsze i największe dopłaty dla polskich producentów. Z wstępnych szacunków wynika, że rekompensaty mogą kształtować się na poziomie 80-100 mln euro.
Polska wyeksportowała do Rosji w 2013 roku ponad 800 tys. ton produktów z sektora warzyw i owoców objętych embargiem (m.in. jabłka, gruszki, morele, kapusta, kalafiory) o łącznej wartości blisko 336 mln EURO. Przy czym jabłka wyeksportowane z Polski do Rosji w 2013 r. w masie 700 tys. ton stanowiły ok. 20 proc. rocznych zbiorów tych owoców w Polsce. Stanowi to ok. 75 proc. wartości wszystkich owoców eksportowanych do Rosji i ok. 20 proc. wartości całego eksportu produktów rolno-spożywczych do Rosji.
Lesław Kretowicz
(ISBnews)