Sawicki: najtrudniejsze żniwa od 40 lat

Tegoroczne żniwa w Polsce są najtrudniejsze od 40 lat - ocenił minister rolnictwa Marek Sawicki podczas środowej konferencji prasowej. Dodał, że wielkość zbiorów prawdopodobnie będzie porównywalna do wieloletniej średniej, czyli wyniesie ok. 25 mln ton.

Sawicki: najtrudniejsze żniwa od 40 lat
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Według szacunków ekspertów tegoroczne zbiory zbóż powinny być na poziomie 27 mln ton (z kukurydzą). Pod koniec lipca GUS wstępnie oszacował, że zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi będą na poziomie 24,3 - 25,2 mln ton, czyli będą niższe od ubiegłorocznych o ok. 1-5 proc. W 2010 r. wyniosły one 25,5 mln ton, a zbiory wraz z kukurydzą - 27,3 mln ton.

Według ministra jakość ziarna na terenie Polski wschodniej jest słaba, ale są regiony - jak mówił - gdzie jakość zbóż jest wysoka, więc nie ma się co obawiać, że zabraknie wysoko jakościowej pszenicy.

- Żniwa są zaawansowane w 80 procentach, jeszcze kilka dni sprzyjającej pogody i plony zostaną zebrane - powiedział Sawicki.

W opinii obecnego na konferencji dyrektora Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej prof. Andrzeja Kowalskiego, ceny zbóż po żniwach będą spadały. Trudno jednak prognozować, jakie będą ceny w kolejnych miesiącach.

- Jeżeli chodzi o jakość zebranego ziarna, to mimo niesprzyjającej pogody w wielu przypadkach okazuje się, że nie jest tak źle jak ocenia się "na pierwszy rzut oka". Dlatego trzeba poczekać do zakończenia żniw i zobaczyć jakie faktycznie będą zbiory i jakość ziarna - argumentował Kowalski.

Podkreślił, że obecnie nie ma konieczności - tak jak to było kilka lat wcześniej - natychmiastowej sprzedaży ziarna po żniwach ze względu na brak możliwości jego przechowania. Coraz więcej rolników, a także firm posiada elewatory zbożowe i może "wypuścić" zboże na rynek w dowolnym momencie.

Szef Instytutu zaznaczył, że ceny ziarna obecnie nie zależą od wielkości produkcji zboża w danym kraju. Dodał, że od kilku lat na poziom cen wpływają spekulacje na światowych giełdach rolnych. Fundusze światowe inwestują w różne surowce, atrakcyjnym produktem jest też żywność, na której można nieźle zarobić - argumentował.

Według Krajowej Federacji Producentów Zbóż ceny pszenicy konsumpcyjnej są w tej chwili stabilne. Za dobrej jakości ziarno zakłady przetwórcze płacą od 700-900 zł za tonę czyli tyle ile tydzień wcześniej.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)