Saxo Bank: Cena ropy wzrośnie 'na chwilę' do 100 USD za baryłkę w 2016 r.
Warszawa, 16.12.2015 (ISBnews) - Zamieszanie w OPEC wpłynie na chwilowy powrót ceny za baryłkę ropy do 100 USD w 2016 roku, prognozuje Saxo Bank. Według jego analityków, gwałtowny wzrost stóp procentowych w USA może spowodować załamanie na światowych rynkach obligacji korporacyjnych.
16.12.2015 09:45
"Cena koszyka ropy OPEC osiągnie najniższy poziom od 2009 r., a niezadowolenie zarówno słabszych, jak i zamożniejszych członków kartelu związane ze strategią 'rządów opartych na dostawach' będzie rosło. Zaobserwujemy od dawna wyczekiwane oznaki spowolnienia produkcji spoza OPEC. Dzięki takiemu wsparciu OPEC zaskoczy rynek korektą poziomu wydobycia w dół. Cena szybko wzrośnie, a inwestorzy zaczną masowo powracać na rynek, by zajmować długie pozycje" - czytamy w corocznym zestawieniu "Szokujących Prognoz" Saxo Banku.
"W swoim szczycie, cena ropy osiągnie poziom 100 USD za baryłkę, aby następnie obniżyć się do 50 USD-70 USD za baryłkę. Samo ograniczenie produkcji przez OPEC nie zdoła wywołać takiej zwyżki cen surowca, ale powinny być one także wspierane niepewną sytuacją geopolityczną w 2016 r." - podano również.
Zdaniem głównego ekonomisty Saxo Banku Steen'a Jakobsen'a zbliżamy się do końca paradygmatu, który zdominował reakcje polityczne na globalny kryzys finansowy. "Luzowanie ilościowe i inne formy interwencji zakończyły się porażką. W Chinach trwa transformacja, a napięcia geopolityczne są tak złożone, jak zawsze. Krańcowy koszt pieniądza rośnie, podobnie jak zmienność i niepewność" - powiedział Jakobsen cytowany w raporcie.
Według Saxo Banku, agresywna polityka Fed spowoduje załamanie na światowych rynkach obligacji korporacyjnych. "Pod koniec 2016 r. prezes Fed, Janet Yellen, przyjmie 'jastrzębie' podejście obejmujące serię agresywnych podwyżek stóp, które spowodują olbrzymią wyprzedaż na wszystkich głównych rynkach obligacji w miarę wzrostu rentowności" - czytamy również.
Saxo oczekuje w przyszłym roku kurs kurs EUR/USD osiągnie poziom 1,23. "W 4 spośród ostatnich 5 cyklów podwyżek stóp procentowych przez Fed, kurs dolara osiągnął najwyższy poziom w okolicach pierwszej podwyżki, co może sugerować, że kurs dolara jest odwrotnie skorelowany z cyklem stóp Fed. Wyższy kurs EUR/USD nie tylko spowoduje, że Europejski Bank Centralny (EBC) straci twarz, ale będzie także sprzeczny z oczekiwaniami rynkowymi, ponieważ inwestorzy i traderzy przewidują, że parytet między EUR a USD to tylko kwestia czasu" - uważa Jakobsen.
Według Saxo, Europa notuje obecnie znaczną nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, a jej spowalniająca inflacja powinna, zgodnie z logiką makroekonomiczną, oznaczać mocniejszą, a nie słabszą walutę. Wyścig w kierunku dna zatoczył pełne koło, co oznacza, że powracamy do słabszego dolara jako odpowiedzi na wzrost gospodarczy w USA i na całym świecie.
Bank oczekuje również, że w 2016 r. nastąpi przywrócenie zaufania do srebra. "Polityczny trend obniżania emisji dwutlenku węgla poprzez wspieranie energii odnawialnych przyczyni się do wzrostu popytu przemysłowego na ten metal ze względu na jego zastosowanie w produkcji baterii słonecznych. W efekcie srebro zyska na wartości jedną trzecią, pozostawiając daleko w tyle inne metale" - podano także.
(ISBnews)