Sbierbank chce wejść na rynek polski i turecki - prezes
09.09. Moskwa (PAP) - Sbierbank chce w perspektywie średnioterminowej wejść na rynki Polski i Turcji - poinformował German Gref, prezes tego największy banku depozytowego w Rosji,...
09.09.2011 | aktual.: 09.09.2011 14:08
09.09. Moskwa (PAP) - Sbierbank chce w perspektywie średnioterminowej wejść na rynki Polski i Turcji - poinformował German Gref, prezes tego największy banku depozytowego w Rosji, którego w piątek cytuje dziennik "Wiedomosti".
"Określiliśmy jasną strategię naszej obecności w Europie. Jako cel średnioterminowy przyjęliśmy obecność jeszcze w dwóch krajach Europy - w Turcji i Polsce. To są dwa rynki, które nas bardzo interesują" - oświadczył Gref.
Prezes rosyjskiego giganta dodał, że swoją europejską platformę Sbierbank zamierza budować na bazie oddziałów austriackiego Volksbank International (VBI).
W czwartek Sbierbank i akcjonariusze Volksbank International - austriacki Osterreichische Volksbanken AG VBAG, francuski Banque Populaire Caisses d'Epargne (BPCE) oraz niemieckie DZ Bank i WGZ Bank - podpisali w Wiedniu umowę o kupnie przez rosyjski bank 100 proc. akcji VBI.
Według Grefa, transakcja zostanie zamknięta do 15 lutego 2012 roku, a Sbierbank zapłaci za austriackie aktywa 585-645 mln euro, w zależności od wyników finansowych Volksbank International za 2011 rok.
VBI posiada 291 oddziałów w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Bank jest też obecny na Ukrainie i dysponuje licencją bankową w Austrii. Jego aktywa - według stanu z 30 czerwca 2011 roku - wynosiły 9,4 mld euro.
Volksbank International ma też oddziały w Rumunii, jednak porozumienie ze Sbierbankiem ich nie objęło, gdyż strony mają różne wizje rozwoju rumuńskiego biznesu VBI.
"Transakcja ta otwiera nam dostęp do atrakcyjnych i szybko rosnących rynków Europy Środkowej i Wschodniej. VBI będzie platformą tak dla organicznego wzrostu, jak i dalszych zakupów w regionie" - oznajmił prezes Sbierbanku.
Dziennik "Kommiersant", powołując się na źródła w bankach inwestycyjnych, informował w zeszłym miesiącu, że Sbierbank rozważa kupno polskich Millennium i Kredyt Banku.
"Aktualnie Sbierbank przygląda się Bankowi Millennium i Kredyt Bankowi, które zostały wystawione na sprzedaż" - cytowała jednego ze swoich rozmówców rosyjska gazeta. Inny informator powiedział wtedy "Kommiersantowi": "Sbierbank od dawna deklaruje zainteresowanie polskim rynkiem i obecnie przygląda się kilku graczom".
Sbierbank potwierdził wówczas, że "rozważa możliwość przejęć na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, włączając w to Polskę". W ubiegłym tygodniu Gref przekazał, że Sbierbank nie negocjuje kupna polskich banków: Millennium i Kredyt Banku. "Nie, nie prowadzimy" - powiedział, pytany przez dziennik "Wiedomosti", czy Sbierbank prowadzi negocjacje w sprawie kupna polskich banków.
W kwietniu 2010 roku prezes Sbierbanku ogłosił, iż plany banku przewidują jego wejście w najbliższych czterech latach na rynki krajów WNP, Europy Środkowej i Wschodniej, a także na tzw. rynki wschodzące.
Sbierbank jest już właścicielem banków na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie. W ostatnich latach kilkakrotnie podejmował próby kupna aktywów bankowych w Europie, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. W 2010 roku Sbierbank był wymieniany wśród pretendentów do kupna Banku Zachodniego WBK, który ostatecznie przypadł hiszpańskiemu Santanderowi.
Kapitalizacja Sbierbanku wynosi aktualnie 1,825 bln rubli (61,5 mld dolarów). W 2010 roku jego dochód osiągnął 181,6 mld rubli (ok. 6,2 mld dol.). Największym udziałowcem Sbierbanku (57,6 proc. akcji) jest Centralny Bank Rosji.(PAP)
mal/ je/